Informacje >> Baza wiedzy >> Wszystko o czyszczeniu >> 6 Metod czyszczenia

Zapewne dociekliwi zapoznali się już ze szczegółami konstrukcji poszczególnych wykładzin, dlatego możemy przejść do omówienia wpływu jaki ma konstrukcja wykładziny na czyszczenie. Wybór metody czyszczenia. Prawidłowe czyszczenie pozwala na usunięcie maksimum brudu, przy użyciu minimum wody, oraz w żaden sposób nie powinno niszczyć wykładziny.

Metoda ekstrakcyjna nadaje się do wszystkich rodzajów wykładzin, ale oczywiście jako metoda czyszcząca wykładzinę dogłębnie, wiąże się z dość silnym przemoczeniem wykładziny. Należy w taki sposób czyścić wykładzinę, żeby unikać przemoczenia podłoża (osnowy). W przypadku wykładzin tuftowanych, ponieważ wykładziny tuftowane mogą ulec rozwarstwieniu (delaminacji), czyli odklejeniu podłoża wtórnego od pierwotnego. W przypadku wystąpienia delaminacji na wykładzinie będą widoczne charakterystyczne bąble o średnicy kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Taka wykładzina jest bardzo osłabiona i właściwie konieczna jest jej wymiana. W przypadku wykładziny tkanej przemoczenie osnowy może doprowadzić do silnego skurczenia, zwłaszcza na kierunku podłużnym. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli wykładzina jest luźno położona na podłodze, lub zainstalowana na podkładach w technice napinania. Innym problemem związanym z metoda ekstrakcyjna jest ograniczona skuteczność płukania w przypadku wykładzin na nieprzepuszczalnym podłożu posiadających jednocześnie niskie, zbite runo. Jest to związane z kiepskim przepływem powietrza przez runo wykładziny. Tak jest w przypadku Flotexu, oraz wykładzin igłowanych (filcowych). Trzeba wtedy rozważyć użycie innej metody, lub wykorzystywać najsilniejsze ekstraktory, najlepiej stacjonarnie montowane na samochodzie. W przypadku silnych zabrudzeń zalecane jest wtarcie w wykładzinę presprayu. Należy przy tym pamiętać, żeby na wykładzinach tkanych, lub ciętych tuftowanych stosować do wcierania maszynę z walcowymi, cylindrycznymi szczotkami. Użycie maszyny jednotarczowej może spowodowac rozkręcenie przędzy i inne uszkodzenia mechaniczne. Należy pamietać o dobraniu środków chemicznych do rodzaju włókna, z jakiego jest zrobiona wykładzina.
Więcej o metodzie ekstrakcyjnej...

Metoda szamponowania i suchej piany. Metoda jest zabroniona na wykładzinie typu Flotex. W przypadku wykładzin tkanych i tuftowanych o ciętym runie nie wolno używać maszyn jednotarczowych, a zamias tego wykorzystać rzadkie dość maszyny ze szczotkami walcowymi. Po satysfakcjonującym rozpuszczeniu brudu należy bezwzględnie odessać nadmiar wilgoci odkurzaczem pracującym na mokro, zapewnić właściwe warunki do całkowitego jej wyschnięcia, a następnie usunąć skrystalizowane pozostałości na sucho. Zaniedbanie tych procedur prowadzi do szybkiego budowania na wykładzinie osadu brudu i chemii. Metoda bardzo dobrze sprawdza się na wykładzinach supełkowych, oraz igłowanych. Ze względu na kwaśny odczyn szamponu metoda ta nie niszczy impregnatu na wykładzinie. Przy szamponowaniu należy pamiętać o ryzyku rozwarstwienia, skurczenia lub falowania wykładzin podobnie jak przy czyszczeniu ekstrakcyjnym. Można powiedzieć, że ryzyko jest nawet większe, ze względu na najsilniejsze przemoczenie wykładziny. Takie ryzyko nie występuje raczej przy czyszczeniu metodą suchej piany, jeśli faktycznie tylko ograniczona ilość piany trafia na wykładzinę.
Więcej o szamponowaniu...

Metoda bonnetowania. Doskonała metoda czyszczenia pielęgnacyjnego przeznaczona do wykładzin tuftowanych supełkowych, igłowanych i Flotexu. Ze względu na wysokie ryzyko uszkodzeń mechanicznych metoda nie powinna być stosowana na wykładzinach tkanych i tuftowanych ciętych. W trakcie czyszczenia należy pamiętać, aby wykładzina przez cały czas pozostawała wilgotna. Środek przeznaczony do bonnetowania nie pozostawia osadu i jest bezpieczny dla wszystkich rodzajów włókien. UWAGA! Metoda jest wykluczona dla wykładzin na podłożu bitumicznym (niektóre płytki), oraz ciężkim lateksowym (np. niektóre chodniki). Środek B110 może rozpuścić takie podłoże.
Więcej o bonnetowaniu...

Metoda suchych wiórków jest bezpieczna dla wszystkich rodzajów wykładzin, ale nie należy stosować ją jedynie prewencyjnie, przy lekkich zabrudzeniach powierzchniowych, ze względu na ograniczona skuteczność.
Więcej o metodzie suchych wiórków...

Oczywiście konstrukcja wykładziny jest tylko jednym kryteriów doboru metody czyszczenia. Należy jednocześnie brać pod uwagę: rodzaj włókna, stopień i rodzaj zabrudzenia, maszyny jakimi dysponujemy.

 
wykonanie: Netidea - netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |