Informacje >> Baza wiedzy >> Wszystko o czyszczeniu >> 6 Metod czyszczenia >> Pielęgnacyjne (4) >> Kapsulacja


KAPSULACJA


Jest to najnowsza metoda czyszczenia pielęgnacyjnego. Jej zaletami są niska cena i wysoka skuteczność, a także uniwersalność w zastosowaniu na każdym rodzaju wykładzin dywanowych, po wcześniejszym przetestowaniu stabilności koloru.

W zależności od rodzaju wykładziny, źródła i intensywności zabrudzeń zalecane jest wykonywanie kapsułkowania od jednego do kilku razy na kwartał.

Do kapsułkowania wykorzystuje się S749 Procaps lub C409 Pure Clean, który nie pozostawia osadu, łatwo odparowuje, a na etapie wysychania następuje zamknięcie brudu w „kapsułkach” powstałych z krystalizacji cząsteczek środka czyszczącego.

Dzięki wykorzystaniu maszyny ze szczotkami walcowymi (typu: Carpet Cleaner) można tą metodą czyścić wykładziny wszystkich konstrukcji, włączając w to szczególnie wrażliwe i podatne na uszkodzenia mechaniczne płytki dywanowe, wykładziny tkane i tuftowane o ciętym runie.

Sposób wykonania czyszczenia:

  1. Wykładzinę, jak przed każdym czyszczeniem należy dokładnie odkurzyć, aby usunąć suche lokalne, zabrudzenia, szczególnie nierozpuszczalne w wodzie, tłuste, pochodzenia bitumicznego (smar, smoła), oraz gumy do żucia.
  2. Przy pomocy środka Procaps lub Pure Clean przeznaczonego do kapsułkowania, należy spryskać wykładzinę. Do spryskiwania można użyć spryskiwacza ogrodowego. W zależności od wagi runa stosować jeden litr roztworu na od 10 do 20m2.
  3. Odczekać 5 minut
  4. Przy pomocy maszyny z walcowymi szczotkami, takiej jak do czyszczenia metodą suchych wiórków, wcierać środek w wykładzinę, do momentu uzyskania satysfakcjonującego stopnia rozpuszczenia brudu.
  5. Uwaga! Nie doprowadzić do przesuszenia wykładzin w trakcie wcierania, aby uniknąć ryzyka mechanicznego uszkodzenia runa. W razie potrzeby spryskać ponownie wykładzinę w czasie wcierania
  6. Pozostawić wykładzinę do całkowitego wyschnięcia, przed oddaniem wykładziny do eksploatacji. W zależności od wilgotności wykładziny po czyszczeniu, oraz panujących w pomieszczeniu warunków klimatycznych oraz wentylacji, całkowite wyschnięcie zajmie max. do 2 godzin.

Następnego dnia po czyszczeniu i całkowitym wyschnięciu odkurzyć dokładnie wykładzinę, w celu usunięcia kapsułkowanego brudu. Może to być w ramach rutynowego codziennego odkurzania.

Po kilku zabiegach czyszczenia pielęgnacyjnego metodą kapsułkowania zalecane jest wyczyszczenie wykładziny metodą ekstrakcyjną, w celu dokładnego wypłukania ewentualnych pozostałości chemii i brudu w wykładzinie.

 
wykonanie: netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |