Informacje >> Baza wiedzy >> Wszystko o wykładzinach >> Pielęgnacja

Wskazówki dotyczące pielęgnacji wykładzin

Inne czynniki wpływające na wygląd dywanu
Dywany i wykładziny to elementy wykańczające wnętrze i nadające mu charakter. Osoby kupujące dywan lub wykładzinę inwestują znaczne sumy w wysokiej jakości produkt, który będzie im służyć przez wiele lat. Jednak, aby podłoga wyglądała jak nowa przez długi czas, niezbędny jest dobór odpowiedniej do naszych celów wykładziny i odpowiednia pielęgnacja.

Dobierając wykładzinę obiektową należy pamiętać o jej przeznaczeniu. Oprócz względów estetycznych trzeba brać pod uwagę względy praktyczne, na przykład metodę instalacji czy możliwość ukrycia zabrudzenia. Jasne kolory powinny być zarezerwowane dla pokoi hotelowych, gdzie ryzyko zaplamienia jest mniejsze, a liczy się efekt przytulności. Z kolei na korytarze dobiera się ciemniejsze kolory – burgund, zieleń czy granat, oraz wyraźne wzory, które w razie potrzeby pomogą ukryć plamy i zabrudzenia. Trzeba pamiętać, że na jasnych kolorach nawet drobne zabrudzenia są bardzo widoczne, podczas gdy powierzchnie o podobnych odcieniach mogą wydawać się jednobarwne.

Także konstrukcja i jakość dywanu jest znacząca. Należy pamiętać, że podczas użytkowania powierzchnia jest ugniatana i udeptywana, a włókno rozdzielane i zaczesywane w różnych kierunkach. Ogólna zasada mówi, że im więcej tuftów przypada na metr kwadratowy, tym bardziej zbita jest powierzchnia/tekstura, a w konsekwencji – bardziej odporna na penetrację i odkształcenie. W "gęstych" wykładzinach o bardziej zbitym runie brud jest zatrzymywany tuż pod powierzchnią, podczas, gdy dywan o niskiej gęstości runa "łapie" zabrudzenia, które wnikają głęboko w strukturę, skąd trudno je później usunąć. Zatem w ciągach komunikacyjnych i innych miejscach o wysokim natężeniu ruchu powinny znaleźć się dywany o wysokiej gęstości.

Pielęgnacja
Po instalacji klient powinien dostać szczegółowe informacje dotyczące czyszczenia i pielęgnacji wykładziny, na przykład w formie harmonogramu. Jest to nieodzowne, gdy chcemy mieć pewność, że dywan będzie czyszczony w poprawny sposób, adekwatny do jego rodzaju.

Wskazówki
Najważniejszym elementem czyszczenia jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, czyli odkurzenie dywanu na sucho, a w przypadku małych dywaników – wytrzepanie ich. Zaleca się odkurzenie odkurzaczem kolumnowym lub przemysłowym o mocnym, podwójnym silniku. Większość zabrudzeń to zabrudzenia suche, więc zebranie ich znacząco wpływa na wynik czyszczenia – jeszcze przed zastosowaniem jakiejkolwiek chemii.

Lekkie zabrudzenia powierzchniowe mogą być łatwo usunięte za pomocą wolnoobrotowej maszyny rotacyjnej z padem bawełnianym lub z mikrofibry. Jednak taka metoda ma pewne ograniczenia – nie nadaje się do wykładziny typu Axminster, z wysokim runem wrażliwym na mechaniczne uszkodzenia, a także płytek dywanowych. Tego typu wykadziny czyścimy maszyną ze szczotkami walowymi. Produkty stosowane do czyszczenia powinny spełniać szereg wymagań: nie pozostawiać osadu, szybko wysychać oraz posiadać odpowiednie pH dobrane do rodzaju wykładziny. 

Silne zabrudzenia wymagają czyszczenia ekstrakcyjnego. Ta metoda polega na wypłukaniu brudu rozpuszczonego przez odpowiedni prespray. Prespray wspomaga czyszczenie, dzięki czemu zużycie wody w dalszym etapie czyszczenia jest dużo niższe, co pozwala uniknąć niebezpieczeństw związanych z przemoczeniem wykładziny – rozwarstwienia, skurczenia, odbarwienia czy nawet gnicia spodniej warstwy.

Nie wolno nigdy pominąć wstępnego testu stabilności kolorów oraz sprawdzenia reakcji powierzchni na stosowany środek. Krótki i prosty test pozwoli uniknąć problemów podczas czyszczenia.

 
wykonanie: Netidea - netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |