Informacje >> Baza wiedzy >> Wszystko o wykładzinach >> Poznaj swój dywan >> Tuftowanie i tkanie

Poznaj swój dywan

"Tuftowanie i tkanie"

Dywany można produkować na wielu rodzajach maszyn. Ich rodzaj ma wpływ na wygląd nie tylko runa, ale i struktury – wnętrza, spodu. Wybór maszyny tkackiej jest najważniejszym wyborem podczas całego procesu produkcji.

Tuftowanie. Około 70% dywanów sprzedawanych w Europie to dywany tuftowane. Produkcja takiego dywanu wygląda następująco: przędza jest przewlekana przez igły znajdujące się na kratownicy/podstawce. Biegnie ona przez cała szerokość krosna. Igły wbijają się w podłoże pierwotne dywanu, gdzie przędza jest wyłapywana przez haczyki, które przytrzymują ją, kiedy igły cofają się - wyciągnięta przędza możne być rozcięta lub pozostawiona w postaci pętelki. Podłoże wtórne, na przykład tkany polipropylen jest nakładany na podłoże pierwotne i utrzymuje runo. Maszyny do tuftowania pozwalają uzyskac nawet drobne wzory oraz dodatkowo trójwymiarowy efekt osiągany przez różną długość pętelek.

Tkanie. Podczas tkania podłoże powstaje równocześnie z runem. Następnie nakładana jest warstwa lateksu, która mocuje runo i wzmacnia całość dywanu.

Dwie najpopularniejsze metody tkackie to:

  1. Axminster: Najszerzej stosowana metoda, w której używa się krosen żakardowych. Dzięki udoskonaleniu mechanizmu krosna i nowoczesnym technikom produkcji można uzyskać niezliczoną ilość powtarzających się wzorów. Ilość kolorów jest zazwyczaj ograniczona do 8, ale nowoczesne maszyny tkackie oferują możliwość zastosowania 12 lub więcej kolorów.
  2. Wilton: Dywany produkowane tą metodą mogą być gładkie lub wzorzyste, cięte, pętelkowe lub o powierzchni składającej się z kombinacji runa ciętego i pętelkowego. Najczęściej spotykane jest runo typu welvet/welur, ale można także spotkać hard twist i z wycinanymi elementami. Osiąga się je dzięki zastosowaniu odpowiednich ostrzy docinających pętelki po zakończeniu tkania.
  3. Fusion Bonded (Podwójnie tkane): Podczas tego procesu, dwa podłoża są sklejane za pomocą specjalnego kleju i wkładane do maszyny, tworząc „kanapkę”. W wysokiej temperaturze klej rozpuszcza się, trwale mocując runo do podłoża Po opuszczeniu urządzenia „kanapka zostaje rozcięta i dwa dywany są nawijane na dwie odrębne rolki. Gotowy dywan wyróżnia się wyjątkowo gładką powierzchnią runa.
 
wykonanie: Netidea - netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |