Informacje >> Baza wiedzy >> Wszystko o czyszczeniu >> 6 Metod czyszczenia >> Dogłębne (2) >> Szamponowanie

Sprzęt
  • odkurzacz pracujący na sucho, najlepiej z wirującą szotką
  • maszyna dyskowa, jednotarczowa (tzw. szorowarka), maksimum 200 obr./minutę, i wadze nie przekraczajacej 35 kg - wyposażona w zbiornik na roztwór roboczy, oraz miękką szczotkę przeznaczoną do wykładzin dywanowych
  • odkurzacz pracujący na mokro, do zbierania nadmiaru piany
  • szczotka do ułożenia runa wykładziny
Chemia
  • szampon krystalizujący B105 Fibre Shampoo
  • niwelator (zbijacz) piany S762 Powdered Defoamer
Czyszczenie
  1. Odkurzyć dokładnie wykładzinę.
  2. Usunąć lokalne plamy tłuste, gumę do żucia itp.
  3. Rozprowadzić szampon na fragmencie wykładziny, podając roztwór roboczy ze zbiornika maszyny dyskowej (maszyna dyskowa, wyposażoną w miękką szczotkę do wykładzin dywanowych).
  4. Czyścić wykładzinę maszyną dyskową do momentu rozpuszczenia brudu.
  5. Możliwie dużo piany i wilgoci zebrać odkurzaczem pracującym na mokro.
  6. Powtarzać czynności od 3 do 5 na kolejnych fragmentach wykładziny.
  7. Usunąć ewentualna plamy, ujawnione po wyczyszczeniu wykładziny.
  8. Zaczesać runo wykładziny w jednym kierunku.
  9. Stworzyć odpowiednie warunki do schnięcia wykładziny.
  10. Po całkowitym wyschnięciu wykładziny odkurzyć ją dokładnie w celu zebrania skrystalizowanego szamponu, wraz z uwięzionym brudem.
Opis metody

Czyszczenie metodą szamponowania składa się, podobnie jak to zostało opisane w ogólnych zasadach czyszczenia , z dwóch głównych etapów, mianowicie rozpuszczenia i zebrania brudu.

Silną stroną tej metody jest duża skuteczność rozpuszczenia brudu. Mają na to wpływ następujące czynniki:
  • dość duża skuteczność używanej chemii, czyli szamponu krystalizującego
  • długi czas działania chemii
  • duża ilość wilgoci wykorzystywana w czyszczeniu
  • doskonałe działanie mechaniczne przy pomocy szczotki w maszynie jednotarczowej

Szampon krystalizujący B105 Fibre Shampoo ma odczyn lekko kwaśny pH 5, jest zatem bezpieczny dla wszystkich rodzajów włókien stosowanych w runie wykładzin i dywanów. Szczególnie w przypadku wykładzin wełnianych, szampon często lepiej rozpuszcza brud, niż prespray o zasadowym odczynie.

Brud, który jest rozpuszczony i odseparowany od włókna wykładziny w trakcie czyszczenia, zostaje "uwięziony" w kryształkach szamponu, tworzących się w trakcie wysychania wykładziny. Stąd w nazwie metody pojawia się pojęcie krystalizacji.

Właśnie krystalizacja jest potencjalnym źródłem problemów. Jeśli z pewnych względów szampon nie skrystalizuje prawidłowo, to nie dość, że na wykładzinie pozostanie rozpuszczony wcześniej brud, ale w dodatku pozostanie bardzo szkodliwy osad środka chemicznego, który będzie przyciągał i wiązał dalsze zabrudzenia. W konsekwencji wykładzina może ulec szybkiemu zabrudzeniu i powodować uzasadnione pretensje ze strony klienta.

Co należy zrobić, żeby uniknąć ryzyka problemów z krystalizacją?

  • używać tylko wysokiej jakości szamponów, stosując się dokładnie do zaleceń dotyczących dozowania
  • po rozpuszczeniu brudu odessać maksimum piany i wilgoci odkurzaczem pracującym na mokro
  • stworzyć odpowiednie warunki do suszenia wykładziny, szczególnie istotne jest zadbanie o odpowiednią cyrkulację powietrza w czyszczonym pomieszczeniu. Ważne jest też, żeby nikt nie chodził po wykładzinie, do momentu jej całkowitego wyschnięcia i odkurzenia na sucho
  • dokładnie odkurzyć wykładzinę na sucho, po jej całkowitym wyschnięciu, zanim wejdą na nią ludzie wnosząc na butach brud i wilgoć, która odwróci proces krystalizacji szamponu.

Niektórzy profesjonaliści, świadomi zagrożeń związanych z nieprawidłową krystalizacją szamponu, zamiast zbierać na mokro pianę, wypłukują szampon wraz z brudem przy pomocy urządzenia ekstrkcyjnego (natryskowo-ssącego). Jest to jak najbardziej poprawne, aczkolwiek wtedy metoda bardziej przypomina czyszczenie ekstrakcyjne, niż szamponowanie. Niemniej jednak jest to jak najbardziej prawidłowe postępowanie, chociaż wybiega poza oryginalną koncepcję czyszczenia szamponem krystalizującym.

Jakie są najczęściej popełniane błędy?

  • zaniedbanie zbierania piany i wilgoci odkurzaczem pracującym na mokro
  • nie stworzenie warunków do prawidłowego schnięcia
  • zaniedbanie odkurzania na sucho, po całkowitym wyschnięciu wykładziny

Lenistwo jest niestety wpisane w naturę ludzką, więc wielu "profesjonalistów", nawet bez odkurzenia wykładziny przystępuje do czyszczenia, rozpuszcza brud, co daje natychmiastowe wrażenie dobrego doczyszczenia wykładziny, a następnie jak najszybciej kasuje należność od klienta i przenosi się na następną robotę. Cały brud wraz ze sporą ilością środka chemicznego pozostaje na wykładzinie i praktycznie nie ma szans na prawidłowe skrystalizowanie. W konsekwencji wykładzina bardzo szybko ponownie się zabrudzi, a klient będzie rozczarowany. Takie postępowanie pozwala krótkoterminowo osiągnąć spore zyski, ale w dłuższej perspektywie powoduj utratę klientów.

Jakie wykładziny można czyścić metodą szamponowania?

Jeśli chodzi o rodzaj włókna, to nie ma ograniczeń w stosowaniu metody szamponowania, ze względu na kwaśny odczyn szamponu (u konkurencji też szampony krystalizujące mają odczyn kwaśny, lub zbliżony do neutralnego). Można czyścić zarówno wykładziny z runem polipropylenowym, poliamidowym, wełnianym, akrylowym. Szampon jest szczególnie przyjazny i skuteczny w rozpuszczaniu zabrudzeń na wykładzinach wełnianych.

Ze względu na dość silne działanie mechaniczne, istnieje jednak możliwość uszkodzenia niektórych rodzajów wykładzin, mianowicie tuftowanych wykładzin o ciętym runie, oraz tkanych wykładzin o niższej gęstości. Należy przeprowadzić próbę na niewielkim fragmencie wykładziny i upewnić się, że działanie szczotki nie powoduje rozkręcania przędzy, czy też innych uszkodzeń mechanicznych.

Szamponowanie jest związane z silnym przemoczeniem wykładziny. Należy mieć świadomość zagrożeń związanych z osnową wykładziny. W przypadku wykładzin tuftowanych istnieje zagrożenie delaminacji (rozwarstwienia) wykładziny, spowodowanej rozpuszczeniem lateksowego kleju, łączącego podłoże pierwotne i wtórne wykładziny. W przypadku wykładzin tkanych istnieje ryzyko kurczenia się wykładziny na kierunku podłużnym, co jest szczególnie niebezpieczne, jeśli wykładzina jest napięta na podkładach, lub ułożona luźno na podłożu.

Nie jest wskazane szamponowanie płytek dywanowych zainstalowanych na podłogach dystansowych. W takich przypadkach istnieje zawsze ryzyko zalania przestrzeni pod podłogą dystansową i doprowadzenia do zwarcia instalacji, które zwykle są przeprowadzane pod taką podłogą.

Należy również raczej zrezygnować z metody szamponowania w przypadku wykładzin zainstalowanych na podkładach, ponieważ przemoczenie podkładu bardzo wydłuża czas schnięcia wykładziny, co utrudnia krystalizację, oraz w skrajnych przypadkach może powodować pleśnienie wykładziny.

Szamponowanie wykładzin luźno ułożonych na podłożu może prowadzić do ich sfalowania, lub przeciwnie, do kurczenia. Należy uprzedzić klienta o takim ryzyku.

Stosowanie szamponowania jest zabronione na wykładzinie typu Flotex. Jest to niska wykładzina flokowana, przypominająca swoja strukturą gęstą szczecinę. Ze względu na konstrukcję tej wykładziny, a szczególnie jej niezwykłą gęstość, usunięcie skrystalizowanego szamponu jest niemożliwe, co zawsze prowadzi do opisanych powyżej problemów z ponownym zabrudzaniem. Dlatego właśnie producent wyklucza metodę szamponowania i czyszczenia suchą pianą, a zastosowanie tej metody narusza warunki gwarancji.

Metoda szamponowania dobrze sprawdza się na wykładzinach igłowanych, zwłaszcza o niskim profilu. Takie wykładziny są silnie zbite (sfilcowane), przez co są nieprzepuszczalne dla powietrza. W konsekwencji czyszczenie ekstrakcyjne często zawodzi na takich wykładzinach, chyba że przeprowadzane jest najsilniejszymi ekstraktorami montowanymi stacjonarnie na samochodzie. Metoda szamponowania jest w przypadku takich wykładzin dobrą alternatywą do czyszczenia ekstrakcyjnego.

Czyszczenie ręczne

W większości wypadków szamponowanie przeprowadza się przy pomocy maszyny dyskowej. Istnieje jednak możliwość ręcznego czyszczenia, wykorzystywana w przypadku bardzo delikatnych dywanów orientalnych oraz tapicerek.

Roztwór roboczy szamponu należy wlać do miski, a następnie spienić go przy pomocy gąbki czy też szczotki. Pianę nakłada się na czyszczoną powierzchnię gąbką lub szczotką i delikatnie wciera. Jeśli jest to możliwe, to po czyszczeniu najlepiej wypłukać szampon ekstrakcyjnie. Jeśli nie, to należy oczywiście pamiętać o dokładnym odkurzeniu dywanu czy też tapicerki po wyschnięciu.

Kilka słów podsumowania.

Nie ma "jedynej słusznej metody". Szamponowanie stosowane i przeprowadzone prawidłowo jest wydajną i dobrą metoda czyszczenia. Wykonane źle prowadzi do problemów z zabrudzaniem wykładziny, a zastosowane na niektórych rodzajach wykładzin może prowadzić do problemów z rozwarstwieniem, kurczeniem, falowaniem, czy też zalaniem podłoża pod wykładziną (płytki).

Świat profesjonalistów dzieli się na zagorzałych zwolenników i przeciwników metody szamponowania, gotowych do upadłego bronić swoich racji. Prawda jak zwykle leży pośrodku.

 
wykonanie: Netidea - netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |