Impregnowanie (teflonowanie) wykładzin
szczegółowy opis technologii
Przyjmuję założenie, że wykładzina jest brudna w wyniku kilkumiesięcznej eksploatacji. W związku z tym przed impregnowaniem musimy wykładzinę dokładnie wyczyścić metodą ekstrakcyjną.
Oto czynności jakie musimy kolejno wykonać:
Przygotowanie wykładziny
1. Dokładnie odkurzyć wykładzinę. Najlepiej używając odkurzacza z wirującą szczotką.
2. Zlokalizować i usunąć plamy. Do usuwania plam należy użyć odplamiaczy w zależności od rodzaju zabrudzenia:
Czyszczenie ekstrakcyjne
3. Spryskać całą powierzchnię wykładziny środkiem do wstępnego rozpuszczenia brudu (tzw. Prespray). Orientacyjne zużycie presprayu to ok. 1 litr na 10m2. Itotne jest, aby wykładzina aż do momentu rozpoczęcia prania ekstrakcyjnego pozostawała przez cały czas wilgotna. Jeżeli wykładzina jest lekko zabrudzono, lub podatna na odbarwienie, to należy zastosować B107 Prespray Gold. Jeżeli wykładzina jest silnie zabrudzona, to skuteczniejszy będzie S709 Multi Pro.
4. Po spryskaniu presprayem odczekać 10 do 15 minut.
5. Przy pomocy maszyny jednotarczowej (max. 200 obr./min), wyposażonej w szczotkę do dywanówki, wetrzeć prespray w wykładzinę, aż do momentu satysfakcjonującego rozpuszczenia brudu. W razie potrzeby natrysnąć więcej presprayu. Pamiętać, żeby wykładzina nie przeschła w trakcie wcierania.
6. Wyprać (wypłukać) wykładzinę przy pomocy maszyny ekstrakcyjnej (natryskowo-ssącej). Jako roztwór roboczy w maszynie zastosować odpowiedni roztwór B109 Fibre & Fabric Rinse, który jednocześnie zneutralizuje pozostałości zasadowego presprayu. Orientacyjne zużycie roztworu 1 litr na od 2 - 4 m2.
Impregnacja
7. Natrysnąć srodek impregnujący przeznaczony do wykładzin dywanowych B129 Fluoroseal Plus. W zależności od wagi runa wykładziny jedno opakowanie 5 litrowe powinno wystarczyć na od 30 do 50m2. Natryskiwać kilkakakrotnie na krzyż w różnych kierunkach, tak aby cała powierzchnia była pokryta.
8. Przy pomocy szczotki ręcznej wetrzeć impregnat w wykładzinę. Na końcu zaczesać runo w jednym kierunku.
9. Pozostawić wykładzinę do całkowitego wyschnięcia, co może potrwać nawet kilkanaście godzin. Do czasu wyschnięcia nie należy chodzić po wykładzinie.