Informacje >> FAQ >> Czyszczenie tapicerki

Czym usunąć zabrudzenia z zagłówków i podłokietników?

P: Prawie zawsze używam B107 Prespray Gold na dywanach wełnianych i z domieszką wełny. Ostatnio zastosowałem go na tapicerce. Okazało się, że nie był w stanie usunąć zabrudzeń z zagłówków i podłokietników. Dlaczego? Czego powinienem używać?

O: W zależności od rodzaju tapicerki, niektóre zabrudzenia mogą okazać się bardzo trudne do usunięcia, zwłaszcza gdy są to stare, mocno wtarte w powierzchnię plamy. Polecamy zastosować roztwór (ratio 1:16) B108 Fabric Restorer jako prespray, odczekać 2 – 5 minut i wyprać tapicerkę ekstrakcyjnie za pomocą odpowiedniego środka piorącego. Można też dodać B845 Citra Boost do B107 Prespray Gold.

Środek do tapicerki z atestem Woolsafe?

P: Czy oprócz B109 Fibre & Fabric Rinse jest w ofercie jakiś inny środek do prania ekstrakcyjnego, który ma certyfikat Woolsafe i możne być stosowany na tapicerce?

O: B106 Fine Fabric Detergent to nowy preparat do prania ekstrakcyjnego, który spełnia Pana oczekiwania. Rozcieńcza się go w stosunku 1;66, a jego formuła zawiera mikrokapsułki oraz składniki zapobiegające ponownemu brudzeniu.

Można go także z powodzeniem stosować na dywanach przystosowanych do prania na mokro. Jeżeli podczas testu wstępnego okaże się, że wywołuje on odbarwienia, należy pamiętać o dokładnym wypłukaniu dywanu neutralizatorem tj. B109 Fibre & Fabric Rinse.

B109 Fibre & Fabric Rinse do prania tapicerki na mokro. Jak go stosować?

P: Zalecacie stosowanie B109 Fibre & Fabric Rinse do prania tapicerki na mokro. Jak go stosować? Dodawać do roztworu czy natryskiwać spryskiwaczem po zakończeniu czyszczenia?

O: Można go nakładać i tak i tak. Gdy zachodzi ryzyko odbarwienia materiału, wyblaknięcia kolorów lub zbrązowień, zaleca się dodawanie B109 Fibre & Fabric Rinse do roztworu czyszczącego.

Gdy czyścimy tapicerkę za pomocą silnie zasadowych środków, spryskanie roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse pozwoli zneutralizować alkaliczny osad.Bez względu na metodę nakładania środka, należy pamiętać aby nie przemoczyć tapicerki – aplikować oszczędnie i odsączać nadmiar czystym, białym ręcznikiem.

Czyszczenie delikatnych lub cennych tapicerek i dywanów.

P: Który środek będzie odpowiedni do czyszczenia zabytkowych mebli tapicerowanych?

O: Niektóre rodzaje materiałów mogą być czyszczone wyłącznie „na sucho”, do czego polecamy B140 Dri Pro oraz B143 Dry Cleaning Detergent Additive. Na dywanikach i materiałach dostosowanych do mokrego prania, nawet mocno i głęboko zabrudzonych, doskonale sprawdzi się zestaw B107 Prespray Gold, B106 Fine Fabric Detergent i B109 Fibre & Fabric Rinse – wszystkie posiadające certyfikat organizacji Woolsafe.
Czyszczenie można przeprowadzić w następujący sposób:
    • Dokładnie odkurzyć na sucho.
    • Spryskać roztworem B107 Prespray Gold i lekko go wetrzeć. Pozostawić na 2-5 minut. Uwaga! Nie spryskiwać całego mebla, tylko pas materiału lub jedną część.
    • Wypierz ekstrakcyjnie roztworem B106 Fine Fabric Detergent.
    • Aby przyspieszyć wysychanie odessij nadmiar wody – kilkakrotnie przejedź po czyszczonym materiale końcówką z włączonym ssaniem (bez natrysku).
    • Jeżeli pojawia się możliwość utraty koloru lub zafarbowania – po zakończeniu czyszczenia spryskaj powierzchnię roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse, który zneutralizuje stosowane wcześniej środki.
    • Osusz ręcznikiem (bez pocierania).

Mam dwa pytania dotyczące czyszczenia wąskich podłokietników w niektórych meblach tapicerowanych:

P1: Jak uniknąć przemoczenia czyszczonej powierzchni gdy stosuję narzędzie do tapicerki?

O1: Istnieją dwa sposoby – albo nakładać pre-spray lub detergent za pomocą ręcznego spryskiwacza, albo zastosować środek do tapicerki  B105 Fibre Shampoo nakładany za pomocą gąbki lub ściereczki.

Na silne zabrudzenia należy zastosować do szamponu B105 Fibre Shampoo dodatek B108 Fabric Restorer (należy wcześniej przetestować jego działanie w niewidocznym miejscu)

P2: Czy w ofercie Prochemu jest także wąskie narzędzie do tapicerki?

O2: Narzędzie Easy-grip jest nieco węższe, ma także zintegrowany wąż, który nie zaczepia o czyszczoną powierzchnię. Dodatkowa rada – za pomocą palca można ograniczyć szerokość narzędzia i dopasować końcówkę ssącą do nietypowych rozmiarów podłokietników i oparć.

Jak pozbyć się plamy indygo ze skórzanej sofy?

P: Mam usunąć dużą plamę indygo (prawdopodobnie kolor przeszedł z mokrych dżinsów) z jasnobeżowej skórzanej sofy. Próbowałam już produktów przeznaczonych do czyszczenia skóry, ale nie pomogły. Co jeszcze mogę zrobić?

O: Zależy to od rodzaju skóry i jej jakości oraz sposobu wykończenia. Można wypróbować E400 Red Rx, aby usunąć barwnik indygo.

Proszę nałożyć środek ręcznikiem frotte i wycierać drugim ręcznikiem. Ręcznik powinien być tylko zwilżony, nie przemoczony na wylot. Oczywiście po zakończonym czyszczeniu należy go zneutralizować za pomocą B109 Fibre & Fabric Rinse. Na koniec należy skórę odżywić za pomocą odzywki pielęgnacyjnej E675 Leather Conditioner.

Uwaga! Stosowanie E400 Red Rx wymaga wcześniejszego przetestowania.

 Przyczyny zaniedbania oględzin tapicerki.

P: Czyściłem sofę kupioną na pchlim targu. Podczas czyszczenia na części powierzchni – bokach, oparciach i nawet z tyłu pojawiły się nieregularne różowe plamy, natomiast siedzisko i poduszki doprały się bez żadnych skaz. Sofa była intensywnie zabrudzona: szarobrązowa, z zaciekami. Co mogło się stać, bo czyściłem całą tak samo?
O: Z naszej rozmowy wynika, że niedokładnie przeprowadził Pan etap wstępny poprzedzający czyszczenie – nie sprawdził Pan reakcji materiału na środek na całej kanapie, a jedynie z tyłu. Gdyby Pan sprawdził także siedziska i oparcia zauważyłby Pan te różowe plamy – czyli wzór na obiciu. Siedzisko i poduszki natomiast musiały być prane przez poprzedniego właściciela w pralce, przez co deseń wyblakł.
Kilka wskazówek:
Nie zaniedbuj oględzin tapicerki i sprawdzaj zawsze reakcję materiału na wszystkich powierzchniach. Pamiętaj, że często tył jest wykonany z innego materiału niż siedzisko.
Używaj specjalistycznych środków i sprzętu przystosowanego do prania tapicerki – maszyny z opcją słabszego ciśnienia natrysku, odpowiedniej końcówki z niższym wydatkiem płynu, środków przeznaczonych do prania i płukania tapicerki o odpowiednim pH i składnikami dobranymi do specyfiki czyszczenia.
Pogłębiaj swoją wiedzę – bierz udział w szkoleniach, szukaj informacji w Internecie i fachowej prasie, a w razie wątpliwości pytaj – biuro@profchem.pl  Zapraszamy także do odwiedzenia działu poświęconego tapicerce na naszej stronie.
Zastosowanie B105 Fibre Shampoo
P: Kupiłem B 105 Fibre Shampoo. Zalecacie stosowanie go w połączeniu z B151 Oxibrite i B162 Fibrebuff, ale ja stosuje go z dobrym rezultatem bez dodatków – na lekko zabrudzone powierzchnie. Czy powinienem go wypłukać po czyszczeniu?

O: NIE. B105 Fibre Shampoo to preparat przeznaczony do prania tapicerek i przystosowany do tego celu. Spośród innych środków czyszczących wyróżnia go skrócony czas schnięcia – jeżeli jest poprawnie nałożony gąbką, trwa to około 1-2 godziny.

B 105 Fibre Shampoo może być stosowany na całe meble lub tylko na spody poduszek i inne lekko zabrudzone, trudno schnące powierzchnie. Jak poprawnie nakładać środek? Należy mocno spienić roztwór B105 Fibre Shampoo, zebrać gąbką pianę i wycisnąć wodę. Następnie wetrzeć pianę w czyszczoną powierzchnię i osuszyć ręcznikiem. Po 16 godzinach szampon ulegnie całkowitej krystalizacji. Kryształki szamponu wraz z zamkniętym w nich brudem będą usunięte za pomocą zwykłego odkurzacza podczas sprzątania.
 
wykonanie: Netidea - netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |