Informacje >> FAQ >> Chemia do podłóg twardych

Co usunie resztki betonu i cementu z płytek na tarasie?
P: Czy PROCHEM ma w ofercie coś, co usunie resztki betonu i cementu z nowych płytek na tarasie?

O: Polecam A257 QMT Stoneclean, który usunie beton i cement z kamienia, płytek cerakmicznych kostki brukowej. Proszę pamiętać o przestrzeganiu zaleceń dotyczących rozcieńczania. A257 QMT Stoneclean można nakładać szczotką, gąbką, mopem lub maszyną jednotarczową z nałożoną szczotką do podłóg twardych. Po nałożeniu proszę zostawić środek na kilka minut, po czym spłukać dużą ilością wody.
Czym doczyścić wytartą kamienną podłogę?

P: W jednym z obiektów czyścimy wytartą kamienną podłogę (wapień / marmur kielecki) i mamy poważny problem z usuwaniem wtartych w kamień zabrudzeń. Zazwyczaj używamy A217 Ultrapac Renovate, ale tutaj nie zdaje on egzaminu. Co i jak zastosować?

O: Z naszej rozmowy telefonicznej wynika, że używa pan nieodpowiedniej maszyny, tzw scrubber dryer ( czyli maszyny która wcierającej i jednocześnie suszącej). Niestety, taki sposób aplikacji środka nie pozwala mu wniknąć w czyszczoną powierzchnię i rozpuścić zabrudzenia. Proponuję nieco zmienić działanie maszyny – najpierw ustawić spryskiwanie i użyć maszyny tylko do wcierania środka. Następnie po upłynięciu czasu na działanie środka ( zwykle jest to około 10 minut) zebrać zabrudzenie i wysuszyć. Proszę też pamiętać o wypłukaniu czyszczonych powierzchni C255 Prorinse.

Jak usunąć matowe smugi które pojawiły się na wyczyszczonym linoleum?

P: Usunąłem z linoleum starą powłokę ochronną, nałożyłem nową, a później jeszcze dwie warstwy emulsji nabłyszczającej. Podłoga wyglądała doskonale, ale po około 2 miesiącach pojawiły się matowe smugi. Co się stało i jak to usunąć?

O: Według tego co Pan napisał, problem spowodowała niespójność środków. Emulsja nabłyszczająca i powłoka ochronna pochodziły od różnych producentów. Emulsja nie przywarła dokładnie do podłogi pokrytej powłoką i między warstwami zaczęła gromadzić się wilgoć. To spowodowało widoczne rozwarstwienie – czyli te matowe smugi.

Jak je usunąć? Trzeba zacząć od usunięcia starej powłoki, później  zneutralizować za pomocą  C255 Prorinse.  Po wyschnięciu podłogi nałożyć emulsję ochronną (dwie warstwy) R602 Proseal, oraz dwie warstwy  emulsji nabłyszczającej C503 Proshine. Pomiędzy kolejnymi aplikacjami środków powinno być około 30 – 60 minut przerwy aby podłoga całkowicie wyschła.

Czy firma PROCHEM produkuje jakieś środki do podłóg twardych?

P:  Znam produkty firmy PROCHEM przeznaczone do czyszczenia dywanów i tapicerki. Czy firma produkuje jakieś środki do podłóg twardych? Jeżeli tak, to co może mi Pani polecić?

O:  Firma PROCHEM ma w swojej ofercie środki do czyszczenia podłóg twardych, choć na polskim rynku jest kojarzona z chemią do czyszczenia dywanów i tapicerek. Firma Profchem poszerzyła obecnie swoją ofertę o produkty do podłóg twardych.

Główne produkty do powierzchni twardych to m.in.:

  • D488 Power Clean – przeznaczony do usuwania mocnych tłustych zabrudzeń, typowych w restauracjach i kuchniach, garażach, warsztatach… 
  • A217 Ultrapac Renovate, także usuwa tłuste zabrudzenia na większości rodzajów podłóg twardych, ale szczególnie efektywny jest w przypadku plam z sadzy oraz pyłu węglowego. Doskonale sprawdza się przy usuwaniu skutków pożaru.
  • C255 Prorinse – środek do „płukania” podłogi. Jego kwaśny odczyn neutralizuje działania silnie zasadowych produktów przeznaczonych do czyszczenia. Dodatkowo zapobiega  matowieniu i kruszeniu emulsji nabłyszczającej wskutek reakcji z pozostałościami chemii czyszczącej.
  • C254 Prodet – środek do zastosowań ogólnych, o neutralnym pH. Można go stosować na ścianach, podłogach i innych twardych powierzchniach.
  • C502 Proterat – środek pielęgnacyjny (nabłyszczający i antypoślizgowy) na bazie wosków i polietylenu, przeznaczony do podłóg PCV, termoplastycznych i kamiennych.
  • C501 Prostrip – zasadowy środek przeznaczony do przygotowania podłogi , czyli usuwania starej warstwy emulsji nabłyszczającej i zabezpieczającej.
  • C503 Proshine – silnie nabłyszczająca emulsja przeznaczona do podłóg PCV, termoplastycznych i powlekanych. Zawiera polimery zapewniające długotrwały połysk i efekt antypoślizgowy. Opakowanie 5L wystarcza na około 250 m2.
Czyszczenie gumowej podłogi.
P: Podczas czyszczenia gumowej podłogi z wypukłymi deseniami w kolorze szarym. Zaczęliśmy od środka usuwającego starą emulsję i warstwę nabłyszczającą. Stara warstwa schodzi bez problemów, ale podłoga zmienia kolor z szarego na brązowy. To dzieje się natychmiast po starciu środka. Co się dzieje, dlaczego i jak możemy wrócić do oryginalnego koloru podłogi?

O: Kolor zmienił się pod wpływem reakcji chemicznej związanej z wysokim pH. To nie znaczy, że środek chemiczny lub podłoga jest wadliwa. Na większości podłóg – twardych i miękkich po zastosowaniu środka o wysokim, zasadowym pH konieczne jest wypłukanie kwaśnym środkiem neutralizującym. Jeżeli ma być nałożony środek pielęgnujący, podłoga musi koniecznie być wypłukana, ponieważ zbyt zasadowy odczyn podłoża spowoduje szybkie wytarcie się emulsji. W związku z tym Prochem nie poleca stosowania środków nabłyszczających na tego typu podłodze, zamiast tego zalecamy polerowanie za pomocą polimerowego środka pielęgnacyjnego takiego jak C502 Protreat.
Jak przywrócić orginalny kolor podłogi?
P: Właśnie usuwamy emulsję nabłyszczającą z szarej, gumowej podłogi (płytki z nabijanym metalicznym deseniem). Do usuwania zastosowaliśmy stripper. Emulsja schodziła bez problemu, ale podłoga odbarwiła się, z szarego na brązowy, zaraz po usunięciu brudu z powierzchni podłogi. Co się stało? Jak możemy przywrócić oryginalny kolor podłogi?
O: Po pierwsze -istnieje szansa na przywrócenie szarego koloru podłodze. Kolor zmienił się prawdopodobnie pod wpływem reakcji chemicznej wewnątrz płytek, na przykład na skutek wysokiego, zasadowego pH. Nie oznacza to że winą można obarczyć producenta środka czy płytek podłogowych. W większości wypadków zastosowanie wysoko zasadowych produktów wiąże się z koniecznością neutralizacji przez wypłukanie kwaśnym środkiem. Dlatego proszę spróbować wypłukać podłogę środkiem C255 Prorinse.
Jeżeli dodatkowo będą Państwo kładli ponownie emulsję nabłyszczającą, zasada MUSI być zneutralizowana. Zaniedbanie tej części grozi, ze po kilku dniach od aplikacji podłoga zmatowieje, a emulsja zacznie się kruszyć. Jeszcze jedna ważna uwaga, Firma PROCHEM odradza stosowanie emulsji nabłyszczającej na wykładzinie z nabijanym deseniem, zamiast tego zaleca się polerowanie polimerowym środkiem do pielęgnacji, np.  C502 Protreat.
Odpowiedni środek dezynfekujący do podłóg twardych
P: Czy w ofercie Profchem znajdę jakiś środek dezynfekujący odpowiedni do podłóg twardych?

O: tak, polecamy C264 Protect. To neutralny środek o działaniu antybakteryjnym, który może być z powodzeniem stosowany na ścianach, podłogach, umywalkach, zlewach, toaletach, odpływach itp. Dodatkowo C264 Protect ma właściwości dezodorujące i nadaje czyszczonej powierzchni przyjemny zapach. Aby uzyskać najlepsze efekty proszę pamiętać o przestrzeganiu zaleceń na opakowaniu i nie mieszać go z innymi środkami.

Usuwanie tłustych osadów

P: Często czyścimy restauracje, a zwłaszcza tłuste osady na podłogach, ścianach, płytkach ceramicznych itp. Jednak dotychczasowo stosowane środki wydawały sie nam zbyt agresywne. Czy może polecić Pani jakiś produkt, który będzie skuteczny, ale bezpieczny?

O:
Proszę wypróbować D488 Powerclean. To bardzo skuteczny środek usuwający trudne zabrudzenia z różnych powierzchni. Aby usunąć tłusty osad z dowolnej powierzchni należy go pozostawić na kilka minut i następnie spłukać.

Piaskowanie drewnianej podłogi (pokrywanie warstwą ochronną)
P: Mam piaskować drewnianą podłogę a potem pokryć ja powloką ochronną. Klient życzy sobie, aby zastosować produkt, który nie pozostawi silnego zapachu. Co Pani poleca?

O: Potrzebny będzie środek o słabym zapachu, na przykład R801 Woodceel. Jest to poliuretanowa, akryliczna powłoka oparta na wodzie, która zapewnia powstanie twardej, odpornej warstwy ochronnej. Bardzo ważne jest aby przed nałożeniem produktu dokładnie osunąć starą powlokę.

 
wykonanie: Netidea - netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |