Informacje >> Baza wiedzy >> Wszystko o tapicerce >> Pamiętaj o tapicerce!

Czyszczenie tapicerek i wykładzin są do siebie podobne – można powiedzieć, że jak siostry. Jeżeli używasz maszyny przenośnej (takiej jak Steempro 2000 czy Spot Pro) lub stacjonarnej maszyny, posiadasz już większość sprzętu potrzebnego do czyszczenia tapicerek.

Wydawać by się mogło, że to niewielka nisza na rynku usług sprzątających w porównaniu do prania dywanów i wykładzin. Jednak…

  • Krzesła i inne meble tapicerowane w BIURACH są czyszczone okazjonalnie, warto więc pokazać różnicę między wypranym kawałkiem siedziska, a zabrudzoną resztą.
  • W DOMACH OPIEKI, SZPITALACH, KLINIKACH, PRZYCHODNIACH wszystkie powierzchnie, na których mogą zbierać się bakterie wymagają szczególnej troski i powinny być czyszczone równie często jak wykładziny.
  • KINA, RESTAURACJE, PUBY, TEATRY są umeblowane tapicerowanymi meblami, które aż się proszą o regularne czyszczenie, odplamianie, usuwanie nieprzyjemnych zapachów.
  • Także siedzenia w AUTOBUSACH, BUSACH, POCIĄGACH, SAMOLOTACH są opłacalnym przedmiotem pracy.

Pamiętaj o tym, będąc na obiekcie i spróbuj poszerzyć zakres swoich prac. Dobrym pomysłem jest wykonanie małej demonstracji: np. wypranie jednego krzesła, jednej strony poduszki na sofie, dzięki czemu klient zobaczy na własne oczy stopień zabrudzenia tapicerowanych mebli. Pokazanie możliwej do osiągnięcia różnicy w wyglądzie mebla zachęca do zainwestowania w czyszczenie.

Czyszcząc tapicerkę, musisz pamiętać o wykonywaniu testów: stabilności koloru, oraz możliwość rozciągnięcia materiału lub jego zniekształcenia. Powinieneś mieć świadomość różnego pochodzenia zabrudzeń i umieć odnaleźć ślady powstałe na skutek działania promieni słonecznych, warunków pogodowych, wytarcia i zużycia, zniszczeń na skutek wypalenia przez żar z papierosów czy zażółceń. Pamiętaj, że pod wierzchnią warstwą brudu mogą znajdować się plamy i zabrudzenia, które pojawią się dopiero podczas prania. Większość typów tapicerki może być czyszczona na mokro.

Prochem oferuje całą linię produktów przeznaczonych specjalnie do prania tapicerki. W jej skład wchodzą:

  • Odplamiacze – takie jak – B144 Stain Pro – służy do miejscowego odplamiania zabrudzeń pochodzenia spożywczego.
  • Prespray’e – na przykład – B108 Fabric Restorer, skuteczny na zabrudzone miejsca, które mają ciągły kontakt ze skórą i włosami (np. podłokietniki, zagłówki)
  • Specjalistyczne detergenty do płukania – B106 Fine Fabric Detergent do tkanin delikatnych (posiada atest Woolsafe) lub B145 Fab Clean przeznaczony do materiałów zagrożonych migracją kolorów.

Gdy konieczne jest pranie w małej ilości wody – aby zapobiegać blaknięciu kolorów lub brązowym odbarwieniom (spowodowanym przemoczeniem spodniej warstwy tapicerki), poleca się stosowanie metody KRYSTALIZACJI i użycie wysokopieniącego szamponu krystalizującego B105 Fibre Shampoo.

Niektóre materiały – takie jak jedwab czy wiskoza można prać tylko na sucho. Idealnym rozwiązaniem oferowanym przez PROCHEM jest B140 Dri-Pro – mieszanka bezzapachowych rozpuszczalników do ręcznej aplikacji lub przy użyciu specjalistycznej maszyny do czyszczenia tapicerek na sucho.

Coraz popularniejsza staje się tapicerka skórzana. Większość rodzajów skóry może być czyszczona E672 Leather Cleaner i konserwowana E675 Leather Conditioner. Produkty z tej serii zawierają substancje oleiste, które zapewniają sprężystość i długotrwałą żywotność.

Etapy czyszczenia:

Przed praniem:

  1. Dokładnie odkurz miejsca, które będziesz prał,
  2. Wyszczotkuj małą szczotką,
  3. Użyj specjalnej ssawki odkurzacza do oczyszczenia spodu krzeseł. Nigdy nie wkładaj rąk pod poduszki siedzeń. Możesz trafić na „niespodzianki” – resztki jedzenia, igły, gumy do żucia i inne.

Podczas prania na mokro:

  1. Nie stawiaj wiaderek z roztworem lub wodą na dywanie lub innych powierzchniach – mogą pozostawić zagniecione ślady.
  2. Zawsze przetestuj stabilność koloru na materiale, który będziesz czyścić.
  3. Dobierz odpowiedni rodzaj środka czyszczącego i zastosuj zalecane stężenie.
  4. Uważaj na taśmy z zamkami błyskawicznymi, frędzle i inne elementy dekoracyjne. Mogą reagować na zastosowany środek inaczej niż reszta materiału.
  5. Po czyszczeniu ekstrakcyjnym wyłącz natrysk i odessij nadmiar wody. Powtórz działanie kilkakrotnie, aż do uzyskania zadowalającego rezultatu. Przyłóż czysty biały ręcznik i przyciśnij, żeby wycisnąć nadmiar wilgoci.
  6. Pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji – stosuj wiatraki, nawiew lub osuszacze aby skrócić czas schnięcia tapicerek.
  7. Silnie zabrudzone powierzchnie spryskaj prespray’em i wetrzyj go za pomocą specjalnej szczotki z naturalnych, niebarwiących włókien (np. szczotką Tampico).
  8. Unikaj nakładania nadmiernej ilości prespray’u i środka czyszczącego. Nie natryskuj środka na drewniane części mebli lub podłogę. Zabezpiecz je przed czyszczeniem – na przykład folią lub brezentem. Drewniane elementy możesz dodatkowo zabezpieczyć lekką pastą woskową lub innym środkiem konserwująco – pielęgnującym.

Suszenie

  1. Gdy wypierzesz już wszystkie pokrowce poduszek, postaw je na podłodze (zabezpieczonej folią lub brezentem) w taki sposób: / .
  2. Miedzy poduszki wsuń zwinięty w rolkę ręcznik- to usprawni przepływ powietrza i skróci czas schnięcia.
  3. Nigdy nie odkładaj poduszek na sofę zanim nie są zupełnie suche!
  4. Aby wyprać tyły i spody mebli – odwróć mebel i postaw go na podłodze (poziomo, nie pionowo). Po wypraniu pamiętaj o dokładanym wysuszeniu czyszczonej powierzchni – przyspieszysz to włączając wiatrak lub nawiew.

Czego potrzebujesz?

Poniżej prezentujemy akcesoria przydatne w czyszczeniu tapicerki. Szerszy wybór znajduje się w naszym katalogu na stronie WWW.

  • Końcówka ze stali nierdzewnej na przykład Easy Grip PM2502 – wyposażona w wąż o długości 1.8 m oraz specjalnie dostosowaną do prania tapicerki końcówkę 01 lub 02 Spray Tip, która natryskuje mniejszą ilość płynu (10 lub 20 ml na sekundę), i 98% ją odsysając.
  • Gąbka syntetyczna (CN3604)
  • Ręcznik bawełniany (BA3601)
  • Szczotka z naturalnego włókna (Tampico PA3405) z miękkim włosiem do nakładania środka czyszczącego i prespray’u.
  • Wentylator PC415 Apache – skonstruowany z myślą o usprawnieniu pracy osób zajmujących się profesjonalnym czyszczeniem obiektowym. Wyposażono go w silnik o mocy 1 KM, z trzema stopniami mocy nawiewu, wirnik o średnicy 25 cm, a także specjalistyczne akcesoria ułatwiające pracę: gumową stopę niepozostawiającą śladów, klipsy do mocowania dywanu, wygodnie umiejscowione przyciski. Apache jest przystosowany do częstego transportu – niewielki (50cm x 40cm x 47 cm) i lekki (15,3 kg)

Dobre rady:

Jeżeli czyścisz tapicerkę, zaoferuj pranie dywanów. Jeżeli pierzesz dywany, zaproponuj odświeżenie tapicerki.

Zabrudzona sofa może sprawić, że całe pomieszczenie wygląda niechlujnie. Zademonstruj efekt, jaki można uzyskać - na przykład piorąc jedną stronę poduszki.

Pokaż, jak wygodne dla klienta jest czyszczenie zasłon na miejscu, bez ściągania ich z okien.

     

http://www.profchem.com.pl/foto_dane/wysiwyg/Image/artykuly/stolik%20z%20obrusem.jpg

                      Oparcia foteli i krzeseł to najlepsi                                kandydaci do czyszczenia.

    Zawsze sprawdź,
    co jeszcze możesz wyprać.

       

 

Wiesz wiele o czyszczeniu… ale czy wiesz, że:

  • Nazwa „tapicer” i „tapicerka” pochodzi od pewnego wytwórcy namiotów, który wpadł na pomysł okładania ścian wiszącymi kobiercami (ang. tapisery).
  • Angielski król nadał swoim tapicerom przywilej utworzenia gildii w 1626. To jedna z najstarszych gildii wymieniona w Londyńskim Spisie Gildii. Ich znakiem była tarcza z trzema namiotami.
  • Zwyczaj podkładania poduszek na niewygodnych krzesłach i tapicerowania ich siedzeń jest czymś normalnym – ale nie od zawsze. Rozpowszechniła go królowa Elżbieta I, wprowadzając małą rewolucję w stolarstwie.
  • Za najlepszych tapicerów uważano rzemieślników z Francji i Włoch.
 
wykonanie: Netidea - netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |