Informacje >> FAQ >> Czyszczenie wykładzin

Czy Crystal Green i Double Clean nadają się do czyszczenia wełny

P: Wolę stosować środki w proszku do prania ekstrakcyjnego – Crystal Green lub Double Clean. Który z nich będzie bardziej odpowiedni do czyszczenia wełny?

O: Żaden. Ale rozumiem, że z pewnych względów woli Pan/Pani pozostać przy czyszczeniu sproszkowanymi środkami – dlatego proszę wypróbować S780 Fibresafe Gold.

Czyszczenie delikatnych lub cennych tapicerek i dywanów

P: Który środek będzie odpowiedni do czyszczenia zabytkowych mebli tapicerowanych?

O: Niektóre rodzaje materiałów mogą być czyszczone wyłącznie "na sucho", do czego polecamy B140 Dri Pro oraz B143 Dry Cleaning Detergent Additive.

Na dywanikach i materiałach dostosowanych do mokrego prania, nawet mocno i głęboko zabrudzonych, doskonale sprawdzi się zestaw B107 Prespray Gold, B106 Fine Fabric Detergent i B109 Fibre & Fabric Rinse – wszystkie posiadające certyfikat organizacji Woolsafe.

Czyszczenie można przeprowadzić w następujący sposób:
  • Dokładnie odkurzyć na sucho.
  • Spryskać roztworem B107 Prespray Gold i lekko go wetrzeć. Pozostawić na 2-5 minut. Uwaga! Nie spryskiwać całego mebla, tylko pas materiału lub jedną część.
  • Wypierz ekstrakcyjnie roztworem B106 Fine Fabric Detergent.
  • Aby przyspieszyć wysychanie odessij nadmiar wody – kilkakrotnie przejedź po czyszczonym materiale końcówką z włączonym ssaniem (bez natrysku).
  • Jeżeli pojawia się możliwość utraty koloru lub zafarbowania – po zakończeniu czyszczenia spryskaj powierzchnię roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse, który zneutralizuje stosowane wcześniej środki.
  • Osusz ręcznikiem (bez pocierania).

Jak usunąć żółte zacieki wookół białego dywanu?

P: Czyściłem biały dywan z dodatkiem wełny za pomocą zasadowego detergentu. Na brzegu dywanu pojawiły się żółte zacieki. Klient powiedział, że dookoła dywanu rozpylił środek owadobójczy. Jak mogę usunąć te żółte ślady?

O: Odbarwienie to prawdopodobnie wynik reakcji zasadowego środka czyszczącego i środka owadobójczego. Proponuję nanieść na plamę prespray B107 Prespray Gold i wypłukać ekstrakcyjnie - roztworem B109 Fibre and Fabric Rinse. To powinno rozwiązać problem.

W jaki sposób pozbyć się brązowych zacieków na dywanie?

P: Skończyłam czyścić kolorowy dywan typu Wilton wełniany z jutowym spodem. Po około 5 minutach pojawiły się brązowe zacieki. Jak się ich pozbyć?

O: Z naszej rozmowy wynika,że w pomieszczeniu z dywanem przebywa często pies. Problem zacieków nie jest związany z odbarwieniem od przemoczonej juty, ale raczej z zabrudzeniami spowodowanymi przez psa. Prosze spróbować pozbyć sie plam w nastepujący sposób:

  1. Nałożyć prespray B107 Prespray Gold.
  2. Wypłukać ekstrakcyjne roztworem B109 Fibre&Fabric Rinse.
  3. Odessać wilgoć z dywanu – proszę kilkakrotnie przesuwać po jednym kawałku wykładziny lancą ustawioną na ssanie.
  4. Aby przyspieszyć schniecie wilgotnego dywanu proszę użyć nawiewu.
Skutki użycia niewłaściwej chemii
P: Podczas prania bawełnianych pokryć w kolorze bordowym zauważyłem, że pojawiają się liczne jasne odbarwienia, wyraźniejsze, gdy tkanina wyschła. Podczas testu stabilności kolorów nie było oznak farbowania lub blaknięcia. Skąd wzięły się te plamy?

O: Z naszej rozmowy telefonicznej wynika, że klient próbował wcześniej samodzielnie wyczyścić plamy na obiciach za pomocą różnych środków dostępnych w sklepach. Niewłaściwe ich zastosowanie i niedokładne wypłukanie spowodowało destabilizację barwnika na włóknie. Ponowne zabrudzenie powierzchni ukryło zmianę koloru – która stała się widoczna dopiero po dokładnym profesjonalnym czyszczeniu.

Gdyby przepytał Pan klienta przed rozpoczęciem czyszczenia, można byłoby uniknąć przykrej niespodzianki – byłby Pan przygotowany na ewentualność pojawienia się odbarwień. Cale szczęście klient nie obwinia Pana o spowodowanie zniszczeń na obiciu i przyznał, że to jego próby czyszczenia zawiniły.

Czyszczenie silnie wyeksplatowanych wykładzin
P: Ostatnio zostałam wezwana do wyczyszczenia wykładziny w biurze. Wykładzina miała około 10 lat i była prana tylko raz. Gdy dokonywałam inspekcji, mogłam ją obejrzeć tylko w przejściach i pomiędzy meblami, ponieważ reszta była przysłonięta meblami. W widocznych miejscach powierzchnia była bardzo silnie zabrudzona, ale sądziłam, że poradzę sobie bez problemu. Gdy przyjechałam na czyszczenie w weekend, biuro było przygotowane, meble wyniesione i odkryłam, że wykładzina pod meblami wygląda jak nowa – ma intensywne kolory i wzór, a w przejściach jest ciemnoszara. Chociaż zastosowałam się do waszych wskazówek – odkurzyłam i spryskałam silnym prespray’em, a potem wyprałam, nie udało mi się osiągnąć satysfakcjonującego efektu. Pomimo odplamiania i zastosowania całego arsenału środków nie udało się zatrzeć bardzo wyraźnej różnicy między częściami wykładziny. Co zrobić?

O: Krótka odpowiedź: Nic. Nie da się przywrócić koloru wykładzinie, ponieważ uległ on wytarciu w ciągu lat eksploatacji bez odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia, nie wspominając już o działaniu promieni UV, zaplamienia i innych czynników. Tej sytuacji dało się uniknąć, informując klienta przed czyszczeniem, że niemożliwe jest uzyskanie efektu nowej wykładziny, na jaki liczył.
Środki firmy PROCHEM nie zawierają wybielaczy optycznych
P: Moi klienci pytają o środki niezawierające wybielaczy optycznych. Polecam im S773 Dri Blend do prania ekstrakcyjnego, ale czy firma ma w ofercie jeszcze jakieś produkty tego typu? Interesuje mnie zwłaszcza prespray odpowiedni do usuwania silnych, tłustych zabrudzeń?

O:
Wszystkie produkty z linii prespray’ów i odplamiaczy firmy PROCHEM nie zawierają wybielaczy optycznych. Najsilniejszym prespray’em jest S789 Power Burst, ale stosując go należy pamiętać o konieczności przeprowadzeniu testu na migracje koloru, a wełniane dywany należy dodatkowo wypłukać ekstrakcyjnie roztworem  B109 Fibre & Fabric Rinse.


 
wykonanie: Netidea - netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |