Informacje >> Baza wiedzy >> e-Biuletyn

Lista e-Biuletyn:


Biuletyn nr 3 "GREEN CLEANING" - ekologiczne czyszczenie

Firma PROCHEM Europe Ltd. przyjęła wyzwanie stworzenia produktów ekologicznych, które będą zarówno nieszkodliwe dla środowiska jak i bardziej skuteczne od tych działających niekorzystnie na przyrodę.


Na międzynarodowych targach Issa Europe 2008 w Amsterdamie przedstawiono nową serię „Natural”. W jej skład wchodzi 9 środków, w których zastosowano naturalne składniki. Wszystkie środki działają  równie skutecznie na zabrudzenia jak poprzednie serie i ich odpowiedniki, dodatkową ich zaletą jest - nie szkodzić środowisku.

 

Wszystkie produkty zawierają przyjazne dla środowiska i użytkownika składniki oraz środki zapachowe takie jak ekstrakty z trawy cytrynowej, eukaliptusa, drzewka herbacianego oraz lawendy, pomarańczy i mięty jak w nowym Natural Carpet Deodorizer.

 

W jakim stopniu seria Natural jest ekologiczna?

  1. Produkty nie zawierają sztucznych barwników, syntetycznych środków zapachowych, EDTA i NTA.
  2. Zamiast nich zastosowano składniki uważane za bezpieczne dla środowiska – środki powierzchniowo czynne tworzące krótkie łańcuchy i odplamiacze ulegające biodegradacji w wysokim stopniu.
  3. Seria spełnia normy amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, Instytutu Dywanów i Wykładzin, oraz organizacji Woolsafe.
  4. Dodatkowo pojemniki, w których środki są przechowywane wykonano  z naturalnego poliuretanu ulegającego rozkładowi i materiałów uzyskanych z recyklingu.

Pierwsze trzy produkty na liście są produkowane od czerwca 2008. E772 Natural Carpet Cleaner i E717 Natural Carpet Prespray nie zawierają fosfatów ani lotnych związków organicznych. E309 Natural Stone Cleaner nie zawiera żrących kwasów i posiada neutralny odczyn odpowiedni do stosowania na naturalnych materiałach takich jak marmur, wapien, granit, trawertyn i innych.

Więcej informacji na temat nowych środków (kliknij tutaj).

 do góry


 Biuletyn nr 2 S745 Procaps

Składnikami Procaps są silne środki odrywające zabrudzenie od włókien dywanu oraz zaawansowane technologicznie polimery które unoszą cząsteczki brudu i otaczają je, zamykając w specjalnej "kapsułce".

W odróżnieniu od konkurencyjnych produktów które zawierają tylko jeden składnik aktywny, działający na konkretny typ zabrudzenia, Procaps składa się z mieszanki odplamiaczy i czyściw aktywnych wobec różnych rodzajów brudu.

Cząsteczki Procaps przyklejają się do zabrudzenia oraz do siebie tworząc molekułę w kształcie kapsułki, która następnie wysycha. Zabrudzenie jest zamknięte wewnątrz molekuły, wiec nie może ponownie przywrzeć do czyszczonej powierzchni. (Prochem udoskonalił składniki kapsułek tak, aby ograniczyć ich lepkość oraz skrócić czas wysychania).

Rezultatem stosowania metody enkapsulacji jest usuniecie większej ilości zabrudzeń i łatwiejsze usuniecie wysuszonego środka wraz z brudem. Dodatkowo dywan może być niemal natychmiast włączony do użytku, w przeciwieństwie do sytuacji gdy stosuje się inne metody i należy pozostawić dywan na min. 12 godzin aby uniknąć wdeptania brudu w mokrą i wrażliwą powierzchnię.

Procaps to środek nie wymagający płukania, wysycha szybko (do 20 minut) tworząc wspomniane wcześniej kapsułki, które wystarczy odkurzyć. Może być stosowany na dywanach wełnianych i z mieszanek oraz impregnowanych przeciwko zabrudzeniom (po uprzednim przetestowaniu). Ma postać przezroczystego płynu o zapachu cytrusowo-tropikalnym.

 do góry

 


 

Biuletyn nr 1 Kapsulacja

Czyszczenie metodą enkapsulacji (kapsułkowania) nie zastąpi czyszczenia ekstrakcyjnego, ale będzie doskonałym sposobem na odświeżenie dywanu pomiędzy planowanym czyszczeniem dogłębnym, które powinno odbywać się przynajmniej raz w roku. Enkapsulacja jest tez polecana w pomieszczeniach, których nie można wyłączyć z użytku na czas czyszczenia - na przykład w szpitalach lub na lotniskach.

Technologia stosowana w procesie enkapsulacji zapewnia maksymalny efekt czyszczenia oraz powstanie minimalnej ilości osadu z resztek środka czyszczącego - dzięki czemu dywan pozostaje dłużej świeży i odporny na zabrudzenia.

40 lat temu, gdy profesjonalne czyszczenie dywanowe było jeszcze w powijakach, stosowano do prania szampony oparte na mydle oraz maszyny ze szczotkami rotacyjnymi. Takie czyszczenie poprawiłoby wygląd dywanu, ale powodowało odkładanie się dużej ilości resztek środka czyszczącego wraz z cząsteczkami brudu wewnątrz dywanu. Podłoga sprawiała wrażenie czyściejszej, ale nie była tak naprawdę wyprana - gdyż zabrudzenie po prostu "wepchnięto pod dywan", a raczej w jego głębsze warstwy. Dodatkowo znajdowały się tam lepkie resztki mydła użytego do prania, do których przywierały wszelkie zanieczyszczenia. Wskutek tego dywan brudził się szybciej. Zapobieganie temu niekorzystnemu zjawisku stało się wyzwaniem dla firm produkujących środki i maszyny do czyszczenia. Poszukiwanie rozwiązania rozwijało się w dwóch kierunkach - ograniczenia ilości osadu oraz zneutralizowania jego lepkości.

Aby ograniczyć ilość środków pozostawianych w dywanie po czyszczeniu wymyślono metodę czyszczenia ekstrakcyjnego, co pozwoliło ograniczyć o niemal 90% ilość mydlanego osadu dzięki odsysaniu wody wraz ze środkiem czyszczącym. Skrócił się tez czas schnięcia powierzchni.

Drugim krokiem naprzód była zmiana cech fizykochemicznych tej minimalnej ilości osadu - tak, aby nie przyciągały one brudu. Najważniejszą zmianą było zastąpienie tradycyjnych środków opartych na mydle przez detergenty. Mydła uzyskuje się z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, a ich suche resztki są lepkie. Nawet, jeżeli unowocześnione maszyny ekstrakcyjne pozostawiały tylko 10% osadu środków czyszczących, te resztki nadal powodowały zbieranie się brudu i ponowne zaplamienie dywanu. Detergenty natomiast produkuje się na bazie chemikaliów - a wiec bez udziału lepkich mydeł. Liczący się producenci środków czyszczących zarzucili produkcje oparta na mydłach juz niemal 30 lat temu!

W ciągu ostatnich 20 - 30 lat rozwinęła się produkcja środków powierzchniowo czynnych polimerów, które są lepkie w minimalnym stopniu. Obecnie osad ma postać suchego proszku, który łatwo można odkurzyć z czyszczonych powierzchni.

Najnowszym osiągnięciem w rozwoju środków czyszczących jest dodanie "krystalizatorów" do substancji powierzchniowo czynnej. Taki dodatek powoduje, ze resztki nieodessanego roztworu czyszczącego stają się kryształkami, a po wyschnięciu nie są lepkie. Aby oddzielić wyschnięte krzyszta³ki od runa dywanu wystarczy normalne użytkowanie wykładziny, potem można je odkurzyć podczas normalnego sprzątania.

Środkiem wykorzystującym metodę enkapsulacji jest nowość w ofercie Prochemu - Procaps. Jednak nie tylko ten produkt wykorzystuje technologie "kryształków" oraz "kapsułek". Także środki do czyszczenia metodą bonnetowania, prania i płukania ekstrakcyjnego oraz odplamiacze, na przykład Neutral Pro-Spotter, Bonnet-Buff, Fine Fabric Detergent and Fibre Shampoo.

 do góry

 


 
wykonanie: Netidea - Strony internetowe Pabianice
Strona główna | Mapa strony |