Porady ekspertów >> EKO - wskazówki

EKO – WSKAZÓWKI

Kilka rad dla przedsiębiorców, chcących uczynić swoją firmę bardziej przyjazną dla środowiska:

 1. Wyłącz komputery, sprzęt i urządzenia elektryczne kiedy ich nie używasz. Nie zostawiaj ich w stanie "stand-by" (czerwona kontrolka) - co ograniczy zużycie prądu nawet o 30%
 2. Drukuj i kopiuj wykorzystując obydwie strony kartki papieru.
 3. Staraj się drukować tylko konieczne dokumenty, większość z nich można przechowywać w formie elektronicznej i drukować tylko w razie potrzeby.
 4. Wyłącz światła, które palą się niepotrzebnie – na stanowiskach przy oknach, w korytarzach.
 5. Wymień żarówki na energooszczędne, które lepiej sprawdzą się tam, gdzie światło musi palić się cały czas. Każda wymieniona żarówka to około 50 zł oszczędności na zużytym prądzie (rocznie).
 6. Ustaw biurka tak, aby w jak największym stopniu korzystać ze światła dziennego.
 7. Dopilnuj, aby ostatni wychodzący pracownik wyłączał wszystkie urządzenia – komputery, drukarki, maszyny z napojami, wentylatory i klimatyzatory oraz światła. Sporządź ich listę i powieś ją przy drzwiach.
 8. Pamiętaj o utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku. Wymiana okien i drzwi na szczelne oraz modernizacja ogrzewania (kaloryfery nowego typu z termostatami) pozwoli zaoszczędzić na kosztach dogrzewania pomieszczeń za pomocą grzejników elektrycznych. Także ocieplenie i zaizolowanie budynku da zimą wymierne korzyści.
 9. Obniż temperaturę wewnątrz pomieszczeń – najwydajniej pracuje się gdy temperatura otoczenia wynosi około 18 - 20 C. Obniżenie temperatury o 1oC to około 10% niższy rachunek za ogrzewanie.
 10. Sprawdź, czy kaloryfery nie są zasłonięte, a okna uchylone. To znacząco wpływa na efektywność ogrzewania.
 11. Spróbuj zachęcić pracowników do wzajemnego podwożenia się. Dodatkowo zintegrujesz dzięki temu zespól.
 12. Nie używaj jednorazowych naczyń i sztućców, zastąp je tradycyjnymi.
 
wykonanie: Netidea - netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |