Informacje >> Baza wiedzy >> Wszystko o wykładzinach >> Konstrukcje wykładzin

 
 

Dlaczego warto znać szczegóły konstrukcji wykładzin?

Konstrukcja wykładzin wpływa na wybór metody czyszczenia (tabela), oraz determinuje zarówno spodziewaną skuteczność, jak i zagrożenia związane z czyszczeniem.

Warto więc z góry wiedzieć co nas czeka w czasie czyszczenia, dzięki czemu unikniemy kosztownych błędów. Warto wiedzieć na przykład, że wykładziny tkane mogą się skurczyć w wyniku przemoczenia osnowy, tuftowane mogą się z tego samego powodu rozwarstwić, a igłowane sfalować.

Należy wiedzieć, że bonnetowanie doskonale sprawdza się na wykładzinach supełkowych i igłowanych, ale jest niewskazane dla większości wykładzin tkanych i tuftowanych ciętych. Aby w pełni wykorzystać taką wiedzę, trzeba najpierw poznać różne rodzaje konstrukcji wykładzin i nauczyć się rozpoznawania ich w praktyce.

W Polsce występują w przeważającej większości wykładziny o konstrukcji tuftowanej, tkanej, igłowanej, bądź wklejanej (ang. bonded). Oto krótki opis poszczególnych konstrukcji:

Wykładziny tuftowane (szczegóły konstrukcji...) powstają w wyniku pikowania runa na wcześniej specjalnie utkanym podłożu polipropylenowym. Wykładziny tuftowane mogą mieć runo supełkowe, cięte, lub mieszane. Są podklejane róznymi rodzajami podłoża wtórnego, dla nadania trwałości i stabilności wymiarowej. Występują w róznej szerokości rolkach, lub w płytkach.

UWAGA: ryzyko rozwarstwienia, ryzyko uszkodzenia mechanicznego runa w przypadku wykładzin ciętych, ryzyko sprucia wykładzin supełkowych.

Wykładziny tkane (szczegóły konstrukcji... ), najbardziej podobne do znanych od tysięcy lat dywanów, powstają rzadek po rządku równocześnie z osnową (podłożem). Istnieje kilka typów splotów, spośród których najbardziej rozpowszechnionym jest axminster. Są z reguły droższe niż wykładziny tuftowane, bardziej luksusowe, przez co idealnie nadają się do hoteli i rezydencji.

UWAGA: ryzyko skurczenia w przypadku przemoczenia osnowy, ryzyko rozkręcenia runa w przypadku użycia maszyny jednotarczowej, możliwy efekt odwrócenia runa w przypadku silnego przemoczenia.

Wykładziny igłowane (szczegóły konstrukcji...), nazywane również filcowymi, powstają poprzez zbijanie luźnych włókien w coś w rodzaju twardego filcowego sukna. Mogą mieć strukturę gładką, lub prążkowaną. Cechuje je duża odporność mechaniczna, ale mały komfort użytkowania i ograniczone możliwości zdobnicze. Stosuje się je w miejscach o dużym natężeniu ruchu, lub jako wykładzinę tanią w mniej reprezentacyjnch miejscach.

UWAGA: ryzyko sfalowania po przemoczeniu, trudności z płukaniem ekstrakcyjnym.

Wykładzina Flotex (szczegóły konstrukcji...) jest właściwie jedynym przykładem wykładziny wklejanej (ang. bonded) występującej w Polsce. Flotex to nazwa marki, która jednocześnie stanowi odrębny gatunek wykładziny, o nieprzepuszczalnym podłożu i bardzo gęstym, szczeciniastym runie. Warto poznać tę wykładzinę ze względu na specyfikę utrzymania jej w czystości.

UWAGA: nie wolno czyścić szamponami krystalizującymi, trudności z przy płukaniu ekstrakcyjnym.

 
wykonanie: Netidea - netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |