Informacje >> FAQ >> Odplamiacze

Czego użyć na plamy po napojach i sokach?

P: Czego użyć na plamy po napojach i sokach, na przykład z czarnej porzeczki? Wodne odplamiacze nie zawsze skutkują. Co najlepiej jest zastosować?

O: Wszystko zależy nie tyle od rodzaju plamy, co od materiału, na którym się znajduje. Wełna i poliamid (nylon) to silnie chłonne włókna, które łatwo przyjmą barwnik z plamy, więc odbarwienie może być już nie do usunięcia. Barwniki spożywcze i plamy z jedzenia usuwa się dużo łatwiej z syntetycznych materiałów.

Zarówno na naturalnych jak i sztucznych powierzchniach najlepiej zacząć od zastosowania B144 Stain Pro, który zawiera rozpuszczalniki i środki wodne – i jest skuteczny w przypadku większości plam spożywczych. Należy go rozpylić na zabrudzonej powierzchni i wytamponować, w razie potrzeby powtórzyć nawet kilkakrotnie. Następnie wypłukać resztki roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse.

Natomiast jeżeli B144 Stain Pro nie poskutkuje, proszę zastosować E400 Red Rx - opracowany specjalnie z myślą o najtrudniejszych plamach spożywczych. Nakłada się go bezpośrednio na plamę za pomocą aplikatora, ale na dużych powierzchniach można go rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1 i nałożyć spryskiwaczem, a następnie wytamponować.

Na wyjątkowo trudne przebarwienia można zastosować metodę „usuwania na gorąco” – nałożyć E400 Red Rx bezpośrednio na plamę, przykryć ręcznikiem lub chusteczką i podgrzewać gorącym żelazkiem parowym przez 10-20 sekund, powtarzając kilkakrotnie w razie potrzeby. Należy unikać bezpośredniego kontaktu gorącego żelazka z dywanem. Po zakończeniu czyszczenia konieczne jest wypłukanie powierzchni roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse oraz zaczesanie włókna, aby zapobiec jego deformacji.

A281 Gluespot - wycofywany ze sprzedaży

P: Z informacji uzyskanych u dystrybutora wynika, że firma Prochem nie produkuje już środka Gluespot (A281). Czym mogę go zastąpić?

O: A227 Solvex to środek działający na utwardzone zabrudzenia typu zaschnięta farba itp. Można go stosować na dywanach i tapicerkach. Uwaga! Produkt należy nakładać w rękawiczkach, na przykład neoprenowych z zestawu PSK, aby zapobiegać kontaktowi środka ze skórą.

Czym najlepiej usunąć smołę z nowego dywanu?

P: Jaki jest najlepszy produkt w ofercie PROCHEM, który usunie smołę z nowego dywanu?

O: Najpierw należy usunąć tak dużo smoły jak to tylko możliwe, następnie nałożyć B123 Solvall Spotter i wytamponować czystym białym ręcznikiem Alternatywnym sposobem jest zastosowanie środka E840 Citrus Gel. Po usunięciu plamy ze smoły czyszczone miejsce należy spryskać B122 Neutral Pro Spotter i pozostawić na 5 minut, aby zneutralizować odplamiacz. Następnie czyszczoną powierzchnie należy dokładnie wypłukać ekstrakcyjne ciepłą wodą.

Metoda na usunięcie plam po kawie i herbacie

P: Jaka jest najskuteczniejsza metoda na usunięcie plam po kawie i herbacie?

O: Proszę nałożyć B144 Stain Pro i wytamponować, następnie wypłukać ekstrakcyjne roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse.

Silniejszym sposobem w wypadku upartych, zastarzałych plam jest nałożenie B195 Coffee Stain Remover i wytamponowanie. Takie działanie można powtarzać wielokrotnie, przez ok. 15 – 30 minut, a później czyszczoną powierzchnie należy spłukać wodą.

Jeżeli zachodzi taka konieczność, można na plamę  nałożyć środek E400 Red Rx, przykryć czystym białym ręcznikiem i przyłożyć do niego na 2-3 sekundy rozgrzane żelazko. 

Jako środek „ostatniej szansy” na trudną do usunięcia plamę (tylko na jasnych, pastelowych lub białych materiałach) można zastosować spieniony roztwór 30ml B151 Oxibrite*, 60 ml B162 Fibrebuff i 30 ml B105  Fibre Shampoo, który powinien być pozostawiony do wyschnięcia.

Uwaga! Niektóre plamy po kawie i herbacie mogą spowodować trwałe przebarwienia powierzchni.

*B151 Oxibrite – utleniający dodatek do środka czyszczącego jest teraz dostępny w nowym, mniejszym opakowaniu 1kg.

Jak usunąć starą plamę z wyschniętej krwi?

P: Mam problem z usunięciem starej plamy z wyschniętej krwi. Jak powinienem to zrobić krok po kroku?

O: Po pierwsze – proszę pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy pracy, aby zapobiegać zakażeniu lub zarażeniu się któraś z chorób przenoszonych przez krew. Aby usunąć stare plamy z krwi należy najpierw nałożyć środek B144 Stain Pro, wetrzeć i pozostawić na około 2 minuty, następnie wypłukać ekstrakcyjnie roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse.

Jeżeli po plamie pozostaje wciąż ślad, należy nałożyć na niego B198 Rust Remover, pozostawić na 2-5 minut, wypłukać wodą i wytamponować do sucha. Na jasnych powierzchniach może okazać się konieczne zastosowanie roztworu B151 Oxibrite (30 ml B151 na litr wody), po uprzednim przetestowaniu reakcji materiału w mało widocznym miejscu.

Uwaga! Stare plamy z krwi mogą okazać się trwałe.

Ślady po wosku lub stearynie ze świec

P: Czym usuną ślady po rozlanym wosku lub stearynie ze świec?

O: Polecam G240 Chewing Gum Remover, który nadaje się nie tylko do usuwania gum do żucia. Proszę najpierw zeskrobać tyle wosku ile to możliwe, używając tępego nóż lub szpatułki. Potem proszę nałożyć środek, wyłamać i usunąć stwardniałe resztki. Następnie proszę zastosować E840 Citrus Gel lub B123 Solvall Spotter i wytamponować.

Aby usunąć gumę do żucia – należy stosować podobną metodę, ale po zastosowaniu Chewing Gum Remover trzeba nakłuć pozostałe, niewyłamane resztki gumy za pomocą specjalnego perforatora.

Jak usunąć plamy po tonerze z dywanu?  

P: Gdy ekipa przesuwała kopiarkę, rozsypali i wtarli toner w dywan w całym biurze. Próbowaliśmy usuwać plamy normalnie – maszyną ekstrakcyjną z gorącą wodą, ale nie jesteśmy w stanie ich usunąć.

O: Proszę wypróbować A217 Ultrapac Renovate, który usuwa plamy zmieniając ich ładunek elektrostatyczny i dzięki temu „odczepia” je od włókien dywanu. W ten sposób pozwala pozbyć się plam między innymi po tonerze i tak zwanych „znakach wodnych”. A217 Ultrapac Renovate  stosuje się w rozcieńczeniu  1:20 (50 ml na 1L wody), jako prespray. Należy spryskać  zabrudzoną powierzchnię, pozostawić na 2-5 minut i delikatnie rozprowadzić miękką szczotką do wewnątrz plamy, aby ich nie rozmazać, a następnie wypłukać ekstrakcyjnie roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse.

Czy istnieje jakiś rozpuszczalnik do gumy, po którym nie wystąpi ryzyko pojawienia się czarnych plam?

P: Stosuję urządzenie Bazooka Gun i A401 Bazooka Spot Remover. Jestem bardzo zadowolony z efektów, ale mam problem z usuwaniem czarnych plam, które pojawiają się po około dwóch tygodniach w czyszczonych miejscach. Jak dotąd przetestowałem Multi Pro oraz Fibre & Fabric Rinse, ale nie uzyskałem zadowalającego efektu. Czy istnieje jakiś rozpuszczalnik do gumy, który mogę stosować w urządzeniu Bazooka bez ryzyka pojawienia się tych czarnych plam?

O: Ciesze się, ze pamięta Pan o zaleceniach dotyczących pracy z Bazooką – dokładnym płukaniu ekstrakcyjnym miejsc, z których usunięto gumę, żeby pozbyć się resztek rozpuszczalnika i gumy. Gdyby zaniechać płukania, do pozostawionych po czyszczeniu resztek zabrudzenia i środka czyszczącego szybko przykleiłyby się cząsteczki brudu, powodując powstanie nieestetycznych plam. Jeżeli chodzi o Pana problem – czarne zabrudzenia powstające na miejscu plam po usuniętych gumach, polecam S789 Power Burst. Środek rozpuści pozostawiony osad, a po chwili należy czyszczone miejsce wypłukać dokładnie roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse.

Środek do usuwania resztek kleju z wykładzin

P: Jaki produkt zastosować, aby usunąć resztki kleju pozostawione na dywanach i wykładzinie winylowej przez robotników?

O: Najlepiej zadziałać od razu, gdyż niektóre kleje pozostawiają trwałe plamy. Proponuję skonsultować się z producentem kleju w sprawie składu i usuwania zabrudzeń, a ze środków PROCHEM mogę polecić B123 New Solvall Spotter.

Jak usunąć plamę po soku pomidorowym z jasnego dywanu?

P: Jak usunąć plamę po soku pomidorowym na jasnym dywanie (pastelowe kolory)?

O: To, czy plamę da się usunąć zupełnie zależy po części od koloru dywanu i materiału, z jakiego go zrobiono, oraz od tego, jak dawno powstała plama. Wełniany dywan zaabsorbuje kolor i będzie go bardzo trudno się go pozbyć, a jeżeli uda się usunąć plamę, może dojść do odbarwienia powierzchni.
Sok pomidorowy, podobnie jak na przykład sosy czy tłuszcz to substancje białkowe, powodujące trudne do usunięcia plamy, wymagające użycia jednocześnie środków wodnych i rozpuszczalników.

W skład plam białkowych wchodzi wiele substancji – miedzy innymi tłuszcze, cukry, śmietana i barwniki. Proszę wypróbować A277 Solvex i B144 Stain Pro, nakładanych w tej kolejności i wypłukanych dokładnie za pomocą B109 Fibre & Fabric Rinse.

Pozostałości kolorowych soków i sosów z jasnego dywanu można usuwać E400 Red Rx – za pomocą gorącego żelazka (jak w przypadku soków), przykładanego na nie więcej niż 10 sekund. Potem należy dokładnie wypłukać środek za pomocą B109 Fibre & Fabric Rinse i zaczesać włókno.

Uwaga! E400 Red Rx jest bardzo silnym odplamiaczem i może usunąć także kolor wykładziny! Zawsze należy go przetestować w mało widocznym miejscu.
 
Czego użyć do usunięcia plamy z bejcy na dywanie i patio?
P: U jednego z klientów mam do usunięcia plamy z bejcy na dywanie i patio. Czego powinienem użyć?

O: Niestety, plamy po bejcy i farbie do drewna są bardzo trudne do usunięcia. Na dywanie proszę wypróbować A277 Solvex i tamponować go białym ręcznikiem. Gdy już więcej plamy nie przechodzi na ręcznik, proszę nałożyć E840 Citrus Gel i postępować w ten sam sposób, a następnie ewentualne pozostałości usuwać E400 Red Rx za pomocą gorącego żelazka (jak w wypadku plam po soku owocowym).

Wszystkie te produkty należy przetestować najpierw w niewidocznym miejscu, ponieważ mogą trwale odbarwić dywan, następnie należy dokładnie wypłukać wodą, ponadto po skończonym czyszczeniu konieczne jest zaczesanie runa.
Dodatkowo, należy zabezpieczyć nóżki mebli za pomocą podkładek i pozostawić je aż do zupełnego wyschnięcia wykładziny, aby zapobiec ponownemu zaplamieniu powierzchni rozpuszczoną bejcą lub farbą.

Plamy na patio również mogą okazać się trwałe. Proponuje wyczyścić je za pomocą D488 Powerclean z dodatkiem B151 Oxibrite (15ml na 5 litrów roztworu). Proszę pamiętać o sprawdzeniu działania środka w mało widocznym miejscu, jeżeli istnieje ryzyko odbarwienia płytek i o dokładnym wypłukaniu czystą wodą po zakończeniu czyszczenia.
Uporczywe plamy po błocie, czym można je usunąć?
P: Zawsze myślałem, że błoto da się łatwo usunąć z dywanu – po prostu odkurzyć wyschnięte resztki. Ostatnio jednak plamy po błocie pozostawiły bardzo wyraźne i trudne do usunięcia ślady. Jak się ich pozbyć?

O: Błoto, muł lub nawet ziemia do kwiatków zawiera zaskakującą ilość składników chemicznych. Niekiedy plamy po na przykład glinie lub błocie mogą okazać się nie do usunięcia. Najpierw należy rozkruszyć ile się tylko da i odkurzyć na sucho. Proszę nie moczyć tego, co pozostało w dywanie wodą. To tylko pogorszy sytuację, bo lekko rozpuszczone błoto wniknie głębiej, skąd trudniej będzie je usunąć.
Zamiast wody proszę zastosować B122 Neutral Pro-Spotter – gotowy do użycia spray z spryskiwaczem, rozpylić go na plamę, a potem wytamponować, wypłukać wodą i osuszyć powierzchnię ręcznikiem. Jeżeli plama nie zejdzie, należy spróbować ponownie, nakładając E840 Citrus Gel zamiast B122 Neutral Pro-Spotter.
Jak usunąć plamy po trawie?
P: Jak usunąć plamy po trawie z dywanu?

O: Zazwyczaj wystarczy zastosować B144 Stain Pro, ewentualnie E840 Citrus Gel, nałożyć szpatułką i pozostawić na 2-3 minuty i wyplukać ekstrakcyjnie ciepłą wodą (gdy użyto E840 Citrus Gel) lub roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse (gdy stosowano B144 Stain Pro).
Uwaga! Na jasnych wełnianych wykładzinach mogą powstać trwałe ślady. Można próbować się ich pozbyć za pomocą E400 Red Rx – jak w przypadku plam po sokach owocowych.
Jak pozbyć się plamy po pyłku kwiatowym?
P: Mam problem z usunięciem plam po pyłku kwiatowym (z lilii) z dywanu. Czy możecie mi poradzić jak go usunąć?

O: Oczywiście, zabrudzenia pyłkiem kwiatowym to częsty problem. Niestety, nie napisała Pani, czy to stare czy świeże plamy. Jeżeli Pani klient próbował już usunąć samodzielnie pyłek, mógł wetrzeć go w dywan tak, że powstała permanentna plama.
Jeżeli to świeże zabrudzenie, proszę najpierw odkurzyć powierzchnię, aby usunąć tyle pyłku, ile to możliwe. Następnie proszę nałożyć B840 Citrus Gel na plamę i wetrzeć delikatnie za pomocą szpatułki. Po 2 – 5 minutach można wypłukać środek wodą lub roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse.

Czym usunąć plamy z tłuszczu i smarów?

P: Czasem mam problemy z usuwaniem plam z tłustych substancji i smarów, ponieważ nie mam odpowiedniego prespray’u. Czy istnieje jakiś dodatek do prespray’u, który wzmocni jego działanie na takie plamy?

O: Tak, polecamy B845 Citra Boost do stosowania nie tylko na dywanach, ale także na tapicerce i podłogach twardych. Należy go rozcieńczać w ekonomicznym stosunku 1:66 z roztworem prespray’u.

Czym usunąć znaki wodne z dywanu?

P: Często podczas czyszczenia muszę radzić sobie z usuwaniem wyschniętych zacieków. Stosuję wtedy A217 Ultrapac Renovate, który jest bardzo skuteczny na zacieki (znaki wodne) na dywanie, ale nie zawsze jest dostępny w sprzedaży. Czym mogę go zastąpić?

O: Na rynku pojawił się nowy produkt B171 Filter Out opracowany na bazie wyjątkowej technologii, przeznaczony do usuwania brudu oraz zapobieganiu elektryzowaniu się powierzchni, dzieki czemu chroni przed ponownym sadzeniem się brudu. Można go stosować na zacieki oraz na plamy z węgla, sadzy, oraz tonerów. B171 Filter Out jest sprzedawany w gotowej do użycia postaci, w butelce ze spryskiwaczem.

Stosowanie A401 Bazooka Spot Remover - na tłuste plamy.

P: Czyszcząc ostatnio dywany odkryłem niespodziewane tłustą plamę po oleju. Jedynym środkiem rozpuszczającym jakim dysponowałem była A401 Bazooka, której użyłem. Bardzo dobrze poradziła sobie z usunięciem zabrudzenia. Mam tylko jedno pytanie – czy nie uszkodzę w ten sposób dywanu?

O: Chociaż klienci kojarzą A401 Bazooka Spot Remover z systemem usuwania gumy do żucia, to można ten środek stosować także na tłuste plamy na dywanie, tapicerce i materiałach oraz twardych podłogach, pod warunkiem, że się go dokładnie wypłucze. Natomiast na płytki dywanowe z lateksowym lub bitumicznym spodem należy używać A401 Bazooka Spot Remover z zastosowaniem środków ostrożności – sprawdzić, czy podłoże nie rozpuści się oraz dokładnie wypłukać resztki.

Odplamiacz do wełny z atestem Woolsafe

P: Czyszczę duże ilości dywanów wełnianych i chciałbym używać odplamiacza odpowiedniego do tego typu powierzchni, najlepiej z atestem Woolsafe. Czy firma Prochem posiada taki produkt w ofercie?

O: B122 Neutral ProSpotter uzyskał taki atest. Jest to środek odpowiedni do stosowania na plamy z jedzenia i napojów, plam opartych na wodzie.

Usuwanie tłustych plam po olejku do opalania

P: Wkrótce kończy się sezon letni i właściciele hoteli będą czyścić dywany i meble tapicerowane z tłustych plam po olejku do opalania i innych kosmetykach. Jaki środek i metodę poleca Pani na tego typu plamy?

O: To bardzo interesująca kwestia, ponieważ na rynku dostępna jest szeroka gama różnego typu kosmetyków opalających i brązujących oraz innych używanych w lecie ( spraye przeciwko owadom, maści na podrażnienia itp.). Mogę polecić odplamiacze B123 Solvall Spotter i A277 Solvex odpowiednie do usuwania tłustych plam. Obydwa środki usuną tłuszcz z włókien przez rozbicie go na cząsteczki rozpuszczalne w wodzie. Następnie resztki należy zebrać chusteczką, a potem wyczyścić za pomocą prespray’u i detergentu lub prespray’u i kwaśnego środka do płukania.

Plamy po lodach (usuwanie nieprzyjemnego zapachu)

P: Mamy problem z czyszczeniem plam po lodach na wykładzinie, Choć wydaje się zupełnie czysta, nie umiemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Co mogą mi Państwo doradzić?

O: Przyczyna powstania niemiłego zapachu nie jest zbyt przyjemna – to bakterie, żyjące w resztkach lodów i innych produktów spożywczych, które pozostały głęboko w wykładzinie. Proszę zastosować B144 Stain Pro, wetrzeć go szczotką i pozostawić na 2 do 5 minut, następnie wypłukać ekstrakcyjnie roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse. Można też zastosować odplamiacz B122 Neutral Pro-Spotter lub prespray S789 Power Burst. Na zakończenie – spryskać powierzchnię środkiem bakteriobójczym B125 Clensan, który nie tylko zabije bakterie, ale też zahamuje rozwój nowych i wyeliminuje źródło nieprzyjemnej woni.

Usuwanie plam po oleju silnikowym z płytek dywanowych.

P: Czym usunąć plamy z oleju silnikowego na płytkach dywanowych? Użyłem B123 Solvall Spotter, ale na dywanie pozostały czarne plamy.

O: Wnioskując z Pana opisu, te czarne plamy to prawdopodobnie nie resztki smaru, ale podłoże bitumiczne płytek, które rozpuściło się pod działaniem B123 Solvall Spotter i spowodowało powstanie nowej plamy innego rodzaju. Polecam użyć prespray’u S789 Power Burst (według zaleceń na opakowaniu) i wypłukać ekstrakcyjnie za pomocą B109 Fibre & Fabric Rinse. Zachęcam też do zapoznania się ze specyfiką czyszczenia płytek dywanowych opisaną tutaj.

Usuwanie plam po korektorze Tipp-Ex

P: Czym usunąć plamy po korektorze Tipp-Ex z dywanu i krzeseł?

O: Z plamami po korektorach poradzi sobie B123 Solvall Spotter (silniejszy) lub A277 Solvex (słabszy). Ich zastosowanie zależy od rodzaju zaplamionej powierzchni i tego, jak dawno powstała plama.

Usuwanie plam po sadzy z dywanu wełnianego

P: Mam wyczyścić delikatny wełniany dywan w salonie, który został zaplamiony sadzą z komina – gdy wpadł tam ptak. Oczywiście klient natychmiast odkurzył powierzchnię, jednak pozostały ślady na jasnym (beżowym) dywanie. Jak je usunąć?

O: Według tego, co Pan pisze, stało się to niedawno, a plamy ze świeżej sadzy można usunąć zupełnie. Proponuję użyć  prespray’u i odplamiacza w jednym A217 Ultrapac Renovate, pozostawić na dywanie 2 do 5 minut i wypłukać ekstrakcyjnie roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse.

Usuwanie plamy po kleju modelarskim

P: Czym usunąć dużą plamę z kleju modelarskiego na wykładzinie?

O: Proszę zastosować A281 Gluespot, który rozpuści klej – i usunąć plamę według wskazówek na opakowaniu środka.

Usuwanie z dywanu wtartych resztek cementu i izolacji

P: W jednym z czyszczonych obiektów pękła rura (z zimną wodą). Dywan zabrudzony jest wtartymi resztkami cementu i izolacji. Jak się ich pozbyć?

O: Po pierwsze – trzeba dokładnie odkurzyć dywan silnym odkurzaczem, aby usunąć z dywanu jak najwięcej okruchów cementu i kurzu. Potem proszę zastosować prespray A217 Ultrapac Renovate i po około 5 minutach wypłukać ekstrakcyjnie używając roztworu B109 Fibre & Fabric Rinse.

Usuwanie z dywanu plamy po torcie

P: Czym usunąć ślady po upadku tortu na dywan? To świeża plama, a masa w torcie ma dodatek alkoholu

O: Proszę użyć E840 Citrus Gel, i zeskrobać lub wytrzeć resztki. Potem dywan należy wyprać – najlepiej stosując B107 Prespray Gold, który usunie tłuste zabrudzenie - i wypłukać ekstrakcyjnie roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse.

Skutki użycia chemii  nie przeznaczonej do wykładzin

P: Czyszczę dywan w restauracji, na którym ktoś rozlał tłusty sos. To prawie nowy wełniany dywan, więc pracownicy restauracji próbowali naprawić szkodę i kilkakrotnie zapierali plamę wodą i płynem do naczyń oraz płynem do prania wełny. Czy i jak usunąć plamę?

O: Obawiam się, że będzie to trudne – plama potraktowana w niewłaściwy sposób mogła się utrwalić. Proszę wyprać ją, używając B144 Stain Pro jako prespray’u, i wypłukać ekstrakcyjnie roztworem B109 Fibre&Fabric Rinse. Następnie można zastosować E400 Red Rx – według zaleceń na opakowaniu.

Usuwanie plamy po piwie z poliamidowego dywanu

P: W restauracji na dywan wylała się duża ilość piwa. Dywan jest poliamidowy a plama ma około 2 dni.

O: Proponuję najpierw zastosować B144 Stain Pro, który zneutralizuje resztki alkoholu i ułatwi ich usunięcie. Należy obficie spryskać powierzchnię środkiem, wetrzeć i pozostawić na około 5 minut, potem wypłukać dywan ekstrakcyjnie przy użyciu roztworu B109 Fibre & Fabric Rinse. Na wypadek, gdyby w dywanie pozostały jeszcze resztki piwa i taniny oraz innych dodatków proszę zastosować B175 Browning Prescription lub B195 Coffee Stain Remover, wyszczotkować dywan i ponownie wypłukać go ekstrakcyjnie używając roztworu B109 Fibre & Fabric Rinse.  

 
wykonanie: Netidea - netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |