Porady ekspertów >> Przewodnik po plamach

WSKAZÓWKI I OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE USUWANIA PLAM I ZABRUDZEŃ

Zawsze pamiętaj, że nie można zagwarantować całkowitego usunięcia plam i uzgodnij tą kwestie z klientem przed rozpoczęciem całej procedury czyszczenia.

Niektóre zabrudzenia, np. barwniki spożywcze, gorące napoje, preparaty kosmetyczne czy żywność (i inne) mogą spowodować trwałą zmianę koloru włókien i reagować na produkty służące do usuwania zabrudzeń w sposób odwrotny niż zamierzony.

Przed rozpoczęciem czyszczenia – zawsze przeprowadź próbę na małym kawałku czyszczonej powierzchni, aby sprawdzić czy nie dojdzie do jej odbarwienia.

Wszystkie plamy i zabrudzenia powinny być usuwane tak szybko jak to tylko możliwe, aby zapobiegać trwałym przebarwieniem.

Im dłużej zabrudzenie pozostaje na dywanie, wykładzinie czy tapicerce, tym trudniej je usunąć.

Zawsze usuń najpierw stałe zabrudzenie (wosk, klej, farbę itp.) używając szpatułki lub tępego noża.

Mokre i świeże zabrudzenia powinny być zawsze wytamponowane czystym białym ręczniczkiem, chustką lub pieluchą z materiału absorbującego. Nigdy nie używaj kolorowych ścierek.

Delikatnie umieszczaj ręcznik na plamie i zbieraj wilgoć aż do skutku.

Zawsze sprawdzaj działanie środka najpierw w mało widocznym miejscu (np. pod meblami, sofą).

Nakładaj małe ilości środka czyszczącego na włókno i tamponuj czystym białym ręcznikiem.

Jeżeli czyszczony materiał farbuje lub jego kolor zmienia się – przerwij czyszczenie, poinformuj klienta (skontaktuj się z nami).

Nie używaj zbyt wiele wody lub środka czyszczącego.

Delikatnie zwilżaj i często ścieraj.

Nie trzyj zbyt mocno, ani nie używaj szczotki.

Zaczynaj zawsze od zewnętrznej krawędzi i posuwaj się do środka, żeby nie pozostawić odkształceń na włóknie.

Jeżeli wskazane jest użycie więcej niż 1 produktu, zaczynaj od pierwszego przez nas wymienionego na liście. Jeżeli nie zadziała, spróbuj następnego. Powtarzaj aż do uzyskania zadowalającego rezultatu lub całkowitego zniknięcia plamy. Może okazać się, że nie ma konieczności korzystania z wszystkich wymienionych produktów.

Końcowym etapem jest zawsze spłukanie powierzchni wodą lub B109 Fibre & Fabric Rinse. Jeżeli jest to zalecane to zbierz całą pozostałą wilgoć ręcznikiem.

Bądź cierpliwy. Niektóre zabrudzenia reagują powoli.

Pamiętaj, że nie wszystkie zabrudzenia mogą być usunięte całkowicie z czyszczonej powierzchni ze względu na różnice w zastosowanych barwnikach, budowie i wykończeniu oraz składzie chemicznym zabrudzeń i powierzchni, a także w zależności od ilości czasu, jaka upłynęła od powstania zabrudzenia i innych czynników.

WAŻNE: środki PROCHEM oparte na wodzie mogą wymagać rozcieńczania wodą.

Zawsze sprawdź oznaczenie na etykiecie zanim zaczniesz czyścić.

Nałożenie środka odbywa się na odpowiedzialność osoby czyszczącej.

Niektóre przebarwienia mogą być trwałe.

Zawsze testuj środek na niewidocznym kawałku wykładziny, a także na małym kawałku plamy, czy środek zalecany jest odpowiedni.

 


 

Alkohol

Nałóż B122 Neutral Pro Spotter i wytamponuj go. Zastosuj B195 Coffee Stain Remover i wytamponuj. Nałóż roztwór roboczy B109 Fibre & Fabric Rinse (wg wskazówek na etykiecie) wytamponuj. Spłucz wodą i wytamponuj do sucha.

Atrament (tusz, toner)

Użyj A277 Solvex i wytamponuj. Sprawdź czy tusz się rozpuścił. Jeśli tak, oznacza to, że reaguje na rozpuszczalnik. Powtarzaj działanie tyle razy, ile trzeba. Osuszając, nie pocieraj, żeby plama się nie powiększyła. Jeżeli plama nie schodzi użyj E400 Citrus Gel lub B144 Stain Pro (skuteczny w przypadku tuszy opartych na wodzie). Spłucz wodą i wytrzyj.

Uwaga! Tusze różnią się miedzy sobą pod względem składu chemicznego oraz właściwości i wymagają różnych metod oraz środków czyszczących.

Barwniki spożywcze

Nałóż B144 Stain Pro i wytamponuj, następnie nałóż B122 Neutral Pro-Spotter i wytamponuj. Jeśli plama nie schodzi, zastosuj E400 Red Rx, przykryj plamę wilgotnym ręcznikiem i ogrzewaj żelazkiem parowym przez 5-10 sekund. Sprawdź czy operacja nie powoduje migracji koloru, powtórz jeżeli zachodzi taka potrzeba. Nie dopuść do kontaktu gorącego żelazka z dywanem.

Uwaga! Red Rx w połączeniu z gorącym żelazkiem może spowodować zmianę koloru dywanu. Zawsze przetestuj tą procedurę w niewidocznym miejscu przed rozpoczęciem czyszczenia.

Błoto

Zbierz tyle, ile się da. Nałóż B122 Neutral Pro-Spotter i wytamponuj. Spłucz wodą i wysusz. Jeżeli plama nie schodzi, nałóż E840 Citrus Gel i wytamponuj. Spłucz wodą i wytrzyj do sucha.

Uwaga! Niektóre plamy z błota i gliny mogą być trudne do kompletnego usunięcia.

Czekolada

Zdrap ile możesz za pomocą tępego noża zgodnie z kierunkiem ułożenia włókien materiału. Nałóż B144 Stain Pro i wytamponuj, potem zetrzyj ręcznikiem zwilżonym roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse. Spłucz wodą i wytrzyj do sucha.

Dżem

Zastosuj B122 Neutral Pro-Spotter i wytamponuj. Nałóż roztwór B109 Fibre & Fabric Rinse i wytrzyj. Jeżeli plama nie schodzi, nałóż B144 Stain Pro i wytrzyj. Spłucz roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse i wytrzyj do sucha.

Farba olejna

Nałóż B123 Solvall Spotter lub E840 Citrus Gel albo A227 Solvex i wytamponuj. Nakładaj A227 Solvex tyle razy, ile jest konieczne, żeby zeszło tyle farby, ile to możliwe. Przykryj plamę ręcznikiem na kilka godzin, aż zabrudzenie zupełnie zmięknie. Nałóż B122 Neutral Pro-Spotter, rozprowadź na plamie i wytrzyj. Spłucz wodą i wytrzyj do sucha.

Farba (oparta na wodzie)

Uwaga! Farba zazwyczaj powoduje trwale przebarwienia.

Rozkrusz wszystkie suche pozostałości na małe kawałki i usuń. Nałóż B122 Neutral Pro-Spotter i wytrzyj do sucha. Spłucz wodą i wytrzyj do sucha. Na zasygniętą farbę nałóż A227 Solvex i wytrzyj. Nałóż B122 Neutral Pro-Spotter i wytrzyj. Spłucz wodą i wytrzyj do sucha.

Guma do żucia

Nałóż E840 Citrus Gel lub B123 Solvall Spotter i zostaw na chwilę. Zmiękczoną gumę usuń szpatułką lub tępym nożem.

Jajka (surowe)

Usuń ile się tylko da tak szybko jak to możliwe. Zastosuj B144 Stain Pro i wytamponuj, spłucz roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse i osusz.

Kawa i herbata

Zastosuj B144 Stain Pro i wytamponuj, potem nałóż roztwór B109 Fibre & Fabric Rinse. Nałóż B195 Coffee Stain Remover i wetrzyj, powtórz, zostaw na 15–30 min. i wypłucz wodą. Zastosuj E400 Red Rx z ręcznikiem i żelazkiem (według instrukcji). Na trudne zabrudzenia: nałóż spieniony roztwór z 30 ml B151 Oxibrite, 60 ml B162 Fibrebuff i 30 ml B105 Fibre Shampoo, pozostaw do wyschnięcia. (Sprawdź wcześniej czy nie odbarwi wykładziny).

Ważne: Niektóre plamy z kawy i herbaty mogą być trwałe, nie do usunięcia.

Keczup

Nałóż B144 Stain Pro lub B122 Neutral Pro-Spotter i wytamponuj. Jeżeli plama nie schodzi, nałóż E400 Red Rx, zostaw na 2-5 min i wytrzyj. Spłucz dokładnie wodą i wytrzyj do sucha.

Klej (cement domowy)

A277 Solvex i wytamponuj. Nałóż oszczędnie E840 Citrus Gel i wytamponuj. Spłucz dokładnie wodą.

Kredki woskowe

Zdrap ile możesz tępym nożem. Nałóż E840 Citrus Gel lub B123 Solvall Spotter, wetrzyj i zostaw do wyschnięcia. Jeżeli plama nie zejdzie, nałóż A227 Solvex. Spłucz wodą i wytamponuj do sucha.

Krew

Pamiętaj o środkach ostrożności na wypadek zarażenia się.

Nałóż B144 Stain Pro i wytamponuj. Nałóż B198 Rust Remover, poczekaj 2–5 min. i wytamponuj nadmiar, pozostaw resztę na 5–15 min. w zależności od stopnia zabrudzenia. Spłucz wodą i odsącz do sucha. Może zajść konieczność użycia roztworu B151 Oxibrite (30ml/1L wody) – koniecznie przeprowadź test stabilności koloru.

Lakier do paznokci

Nałóż A281 Gluespot i zostaw na 30 sekund, potem wytamponuj. Powtarzaj, aż plama zejdzie zupełnie. Nałóż A277 Solvex lub E840 Citrus Gel i spłucz dokładnie wodą.

Lody

Nałóż B144 Stain Pro i wytamponuj. Nałóż roztwór B109 Fibre & Fabric Rinse i osusz. Jeśli plama nie schodzi, nałóż B122 Neutral Pro-Spotter i zostaw na 10-15 min, potem wytrzyj. Spłucz dokładnie wodą i odessij do sucha.

Masło/ margaryna

Delikatnie rozprowadź E840 Citrus Gel lub B123 Solvall Spotter na plamę i wytamponuj. Nałóż B144 Stain Pro lub B122 Neutral Pro-Spotter i wytamponuj. Spłucz wodą i wytrzyj do sucha. Jeżeli używano B144 Stain Pro, zamiast wody zastosuj do wypłukania B109 Fibre & Fabric Rinse.

Mleko

Użyj B144 Stain Pro i wytamponuj. Nałóż roztwór B109 Fibre & Fabric Rinse i osusz. Nałóż B122 Neutral Pro-Spotter i wytamponuj. Spłucz dokładnie wodą i wytrzyj do sucha.

Mocz

Wytrzyj ile możesz, jeżeli plama jest wciąż mokra. Użyj B153 Urine Neutraliser i wytamponuj. Na stare plamy nałóż GORĄCY roztwór B109 Fibre & Fabric Rinse i wypierz ekstrakcyjnie. Powtórz 2-3 razy. Nałóż B153 Urine Neutraliser, zostaw do wyschnięcia.

Ważne! Plamy z moczu mogą trwale odbarwić lub zniszczyć wełnę i nylon.

Musztarda

Nałóż B144 Stain Pro i wytamponuj. Nałóż roztwór B109 Fibre & Fabric Rinse i wytrzyj do sucha. Nałóż B122 Neutral Pro-Spotter i nie wycieraj. Jeżeli plama nie schodzi, zastosuj E400 Red Rx - jak przy barwnikach spożywczych. Spłucz wodą i wytrzyj do sucha.

Oleje/Tłuszcze

Sprawdź czysta chusteczką – czy tłuszcz wsiąknie w nią. Nałóż B123 Solvall Spotter lub E840 Citrus Gel i wytrzyj. Alternatywnie nałóż A277 Solvex i wytrzyj do sucha. Jeżeli nie można użyć rozpuszczalnika (A277 Solvex / B123 Solvall) nałóż roztwór S789 Power Burst, rozprowadź szczotką a następnie spłucz roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse.

Pasta do zębów

Nałóż B122 Neutral Pro-Spotter i wytamponuj. Zastosuj roztwór B109 Fibre & Fabic Rinse i wytrzyj. Spłucz dokładnie wodą i wytrzyj do sucha.

Plamy po bejcy i innych barwnikach z mebli

Zastosuj A277 Solvex i wytamponuj. Nałóż E840 Citrus Gel i wytamponuj. Nałóż E400 Red Rx (zastosuj metodę podgrzewania za pomocą ciepłego żelazka – jak w wypadku plam z barwników spożywczych. Wypłucz wodą i wytrzyj do sucha. Uwaga! Niektóre plamy po farbach do mebli mogą być trwałe.

Pleśń

Uwaga! Pleśń może spowodować całkowite, nieodwracalne uszkodzenie lub zniszczenie włókien.

Nałóż B122 Neutral Pro-Spotter i NIE WYCIERAJ. Nałóż B144 Stain Pro lub S709 Multi Pro i zostaw na 10-15 min. Nałóż roztwór B109 Fibre & Fabric Rinse i wytrzyj do sucha. Nałóż roztwór 30ml B151 Oxibrite na 1L wody (sprawdź wcześniej, czy nie odbarwia czyszczonej powierzchni) i zostaw do wyschnięcia. Spryskaj B125 Cleansan® po czyszczeniu, aby zdezynfekować powierzchnię.

Pyłek kwiatowy

Nałóż E840 Citrus Gel, rozprowadź na zabrudzeniu i pozwól wsiąkać 2-5 min. Spłucz B109 Fibre & Fabric Rinse i wytrzyj do sucha.

Rdza

Nałóż B198 Rust Remover i rozprowadź szczotką. Pozostaw na 5- 15 min. Spłucz wodą i wytrzyj do sucha. Powtórz, jeśli to konieczne.

Sadza

Odkurz na sucho luźne resztki suchej sadzy. Nie używaj odkurzacza piorącego. Nie pocieraj. Na małe plamy nałóż E840 Citrus Gel i wytamponuj, spłucz wodą i wytrzyj do sucha. Na dużych powierzchniach nałóż A217 Ultrapac Renovate lub B171 Filter Out. Na koniec użyj roztworu B109 Fibre & Fabric Rinse do spłukania powierzchni.

Smoła i asfalt

Zdrap, ile możesz tępym nożem. Nałóż B123 Solvall Spotter lub A277 Solvex i wytamponuj. Nałóż E840 Citrus Gel i wytamponuj nadmiar. Nałóż B122 Neutral Pro-Spotter i wytamponuj, potem spłucz wodą i wytrzyj do sucha.

Soki owocowe

Nałóż B144 StainPro, wytamponuj i spłucz roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse, i wytrzyj do sucha. Powtórz, jeśli to konieczne i zostaw do wyschnięcia. Jeżeli plama nie schodzi, postępuj według procedury usuwania plam z barwników spożywczych.

Uwaga! Niektóre przebarwienia mogą być trwałe.

Sos

Nałóż B144 Stain Pro i wytamponuj, nałóż roztwór B109 Fibre & Fabric Rinse i osusz. Nałóż B122 Neutral Pro-Spotter i wytrzyj. Spłucz dokładnie wodą i wytrzyj do sucha.

Sól (do topienia lodu)

Porozmawiaj z klientem przed rozpoczęciem czyszczenia. Przetestuj w mało widocznym miejscu czy sól nie odbarwiła dywanu trwale i jaki efekt da wypranie. Spłucz powierzchnię roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse. Upewnij się, czy wentylacja działa - żeby wspomóc suszenie.

Syrop na kaszel

Nałóż B144 Stain Pro i wytrzyj. Zastosuj roztwór B109 Fibre & Fabric Rinse i wytamponuj – używając gorącej wody. Nałóż B122 Neutral Pro-Spotter – wytrzyj i dokładnie spłucz wodą, a następnie wytrzyj do sucha. Niektóre barwniki mogą być trudniejsze do usunięcia – patrz barwniki spożywcze.

Szminka

Zdrap szpatułką lub tępym nożem ile się da. Nałóż B123 Solvall Spotter lub E840 Citrus Gel (na plamy znajdujące się tylko na powierzchni dywanu) i wytrzyj. Na głęboko wtarte plamy zastosuj A277 Solvex.

Tłuszcz

Zdrap ile się da, stwardniale resztki najpierw zmiękcz. Zastosuj A277 Solvex lub B123 Solvall Spotter i wytamponuj. Nałóż E840 Citrus Gel i wytamponuj. Nałóż B144 Stain Pro i wytamponuj. Na duże powierzchnie zastosuj S789 Power Burst i spłucz go roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse, potem odessaj do sucha.

Trawa

Nałóż E840 Citrus Gel i wytamponuj. Nałóż roztwór B109 Fibre & Fabric Rinse i spłucz gorącą wodą. Nałóż B144 Stain Pro i zostaw na 2-5min. Spłucz wodą i wytrzyj do sucha.

Wosk

E840 Citrus Gel lub B123 Solvall Spotter po chwili usuń nadmiar chemii, resztę wytrzyj wilgotnym bawełnianym ręcznikiem.

Wymiociny

Wytrzyj, ile się da - jeżeli zabrudzenie powstało niedawno. Nałóż B144 Stain Pro i wypłucz ekstrakcyjnie. Użyj ponownie B144 Stain Pro i wytrzyj, nałóż roztwór B109 Fibre & Fabric Rinse i jeszcze raz wypierz ekstrakcyjnie. Spłucz wodą i wytrzyj do sucha. Jeżeli plama nie schodzi, postępuj jak w wypadku zabrudzeń pochodzących z barwników spożywczych.

Zażółcenia

Zażółcenia dywanu noga być spowodowane wieloma czynnikami takimi jak: zabrudzenia, zanieczyszczanie atmosferyczne, płowienie, zniszczenia, utlenienie lub reakcje ze substancjami takimi jak toluen, tłuszcze i smary, uryna, asfalt. Zawsze konsultuj się z klientem i przeprowadź próbę na niewidocznym miejscu przed rozpoczęciem czyszczenia.

Nałóż roztwór B175 Browning Prescription, rozprowadź szczotką i zostaw na 5-15 min. Wypłucz i wyczyść ekstrakcyjnie roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse.

Zbrązowienia

Nałóż roztwór B175 Browning Prescription i delikatnie wetrzyj we włókna. Pozostaw na 5–15 min. i wypłucz roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse. Na intensywne odbarwienia użyj B151 Oxibrite, B162 Fibrebuff i B105 Fibre Shampoo – wg wskazówek podanych na opakowaniu.

Znaki wodne

Przetestuj w niewidocznym miejscu. Nałóż roztwór A217 Ultrapac Renovate lub B171 Filter Out za pomocą spryskiwacza. Rozprowadź szczotką. Pozostaw na 5 min aż wsiąknie i wypłucz roztworem B109 Fibre & Fabric Rinse. UWAGA! Niektóre z takich znaków mogą być trwałe.

Powyższe informacje to tylko przewodnik. PROCHEM nie bierze odpowiedzialności za zniszczenie dywanu i podłogi w wyniku złego użycia produktów lub pomyłki użytkownika.

 
wykonanie: Netidea - Strony internetowe Pabianice
Strona główna | Mapa strony |