Artykuły "CS" >> Psychologia zapachu

Czy zastanawiali się Państwo kiedykolwiek, jak ważną rolę pełni zapach w naszym życiu?

Wszyscy wiedzą, że nos prowadzi nas – ale mało kto ma świadomość, jak istotny wpływ wywiera na nasze postrzeganie rzeczywistości. Osoby zajmujące się czyszczeniem mogą zastanowić się nad znaczeniem zapachu w ich pracy.

Wpływ woni odczuwanej przez człowieka na jego decyzje jest niezaprzeczalny. Zdają sobie z niego sprawę zarówno pracodawcy jak i marketingowcy. Także firma PROCHEM dużą uwagę zwraca na nutkę zapachową, będącą „kropką nad i” w czyszczeniu. Fabryka od lat, blisko współpracuje z producentami, dostawcami, a nawet kreatorami zapachów, aby uzyskać charakterystyczną dla każdego produktu woń, która jednocześnie będzie odpowiednia do jego zakresu działania.

Minęły już dawno czasy, kiedy środki czyszczące „pachniały” lizolem, karbolem, chlorem lub innym gryzącym, chemicznym odorem. Teraz efekt czyszczenia podkreśla delikatny, przyjemny zapach – na przykład ziołowo-cytrynowa nutka kojarzona z dezynfekującym B125 Clensan.

Z kolei silne działanie C264 Protect podkreśla czysty aromat cytrusów, podobnie jak w najpopularniejszym środku dezynfekującym D500 Microsan®. Z kolei bogaty, kwiatowy zapach środka A222 Odour Neutraliser Gel nie tylko wprowadza do czyszczonego pomieszczenia przyjemną woń, ale dodatkowo usuwa te mniej przyjemne zapachy.

Specjaliści PROCHEMU wiedzą, że kupujemy za pomocą nosa – co trzecia osoba potwierdza, że wącha produkt przed podjęciem decyzji o jego zakupie. Naukowcy dowodzą, że wrażenia odbierane za pomocą węchu mogą zmienić nasz nastrój, pobudzić lub uspokoić, a nawet podnieść jakość pracy czy poziom zadowolenia. Dlatego hotele, centra handlowe czy sklepy witają nas przyjemnym, ledwo wyczuwalnym zapachem, który ma za zadanie „odcisnąć” w naszej pamięci skojarzenie z miło spędzonym czasem, zadowoleniem, radością – co przywiedzie nas znów w to samo miejsce.

Rzadko zauważamy, że oddychamy – ale robimy to tysiące razy dziennie. Organ zmysłu powonienia – czyli nos, zwany naukowo organem olfaktorycznm, jest – w przeciwieństwie do innych narządów zmysłu- bezpośrednio połączony z mózgiem. Z kolei receptor molekuł zapachowych znajduje się w ośrodku emocji, gdzie przechowywane są także wspomnienia i kontrolowane są nasze sympatie i antypatie, lęki, smutki, radości, przyjemności czy złości.

Emocje

Eksperymenty psychologów badające pamięć i wspomnienia wywoływane przez wzrok, słuch, i powonienie udowodniły, że te związane z zapachami są najtrwalsze i najintensywniejsze. Neurolog Alan R. Hirsh badał z kolei wpływ zapachów na zachowanie i zauważył, że w biurach sprzątanych cytrusowo pachnącymi środkami – sekretarki, popełniały o połowę mniej błędów oraz wzrastała koncentracja pracowników, ponieważ zapach cytryny obniża poziom hormonu stresu – kortyzolu.

Nie jest to jedyna woń mogąca wpływać na zachowanie. Lawenda pomaga się wyciszyć i zrelaksować, z kolei jaśmin pobudza. Dlatego wieczorem po ciężkim, nerwowym dniu delikatny zapach lawendy unoszący się z pościeli lub kąpieli pomaga usnąć, a w przypadku porannej senności jaśminowy żel pod prysznic, perfumy lub kadzidełko stawiają na nogi. Zapach zielonego jabłuszka lub ogórka – według doktora Hirsha łagodził niektóre stany lękowe związane z fobiami, a zwłaszcza klaustrofobią. Także osoby znerwicowane, zestresowane i sfrustrowane docenią wpływ aromatów, które redukują stres i napięcie emocjonalne. Przyjemny zapach – na przykład wanilii, owoców, kwiatów, ciast – przywołuje wspomnienia z dzieciństwa lub innych „dobrych momentów” i związane z nimi pozytywne emocje – radość, spokój, odprężenie.

Płeć i wiek mają także wpływ na odbiór zapachu. Już jednodniowe noworodki reagują na nieprzyjemne wonie – zepsutych jaj czy ryb, ale większość reakcji jest wyuczona. Kobiety są bardziej wrażliwe na wonie niż mężczyźni, młodsi ludzie czują zapach wyraźniej i dłużej. Ale innym ważnym zagadnieniem jest dobór odpowiedniej woni do produktu. Zapach olejku migdałowego kojarzy się z miękkością skóry, a cytryna – z odtłuszczeniem jej. Woń olejku sosnowego pasuje do płynów do mycia podłóg, lub odświeżaczy powietrza, ale jest trudna do zaakceptowania w płynie do płukania tkanin.

Skojarzenia

Dla osób zajmujących się czyszczeniem ważne są reakcje, wywoływane przez zapachy. Badania pokazały, jak bardzo nasze sympatie i antypatie oraz wrażenia…. Osoby biorące udział w jednym z doświadczeń oglądały zdjęcia różnych osób wąchając jednocześnie miłe i niemiłe zapachy. Następnie miały ocenić osoby widziane na fotografiach. Te z portretów, które skojarzyły się z miłą wonią wdychaną podczas ich oglądania były oceniane wyżej. Z kolei kontakt z niemile pachnącą próbką powodował ostrzejszą ocenę – na przykład jako ”mniej profesjonalny”.

Niektóre wonie są uważane za przyjemne na całym świecie – na przykład wanilia, czekolada czy róża. Inne pomagają zachować dobry nastrój, skoncentrować się, zrelaksować się. W czyszczeniu szczególne sprawdzą się zapachy cytrusowe – cytryna, limonka, pomarańcza, które dodają energii i odświeżają. Także mięta, rozmaryn oraz pinia mają podobne działanie – pomagają oczyścić myśli i usuwają zmęczenie spowodowane wielogodzinnym skupieniem.

Czyszcząc jakiś obiekt - warto zakończyć pracę dodaniem kropelki zapachu – aby klient oglądający wykonane zlecenie ocenił je wysoko i skojarzył z profesjonalizmem.
 
wykonanie: Netidea - netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |