Artykuły "CS" >> Roztocza

Czas na walkę z ROZTOCZAMI

Podczas majowego Tygodnia Walki z Alergią okazało się, że ponad 2/3 Polaków nigdy nie pierze swoich poduszek (w pralkach lub pralniach chemicznych), a w ponad połowie gospodarstw domowych w Polsce poduszki respondentów mają więcej niż 5 lat.

Choć często wietrzone i wizualnie czyste, mięciutkie poduszki są ulubionym środowiskiem najpopularniejszych alergenów – roztoczy. Według lekarzy ponad połowa z około 12 milionów alergików w Polsce jest uczulona na roztocza, co stawia je na pierwszym miejscu wśród substancji uczulających spotykanych w domach. Czterech na pięciu badanych podczas Tygodnia Walki z Alergią skarżył się za zaburzenia snu lub bezsenność wskutek zaostrzonych symptomów uczulenia pojawiających się w nocy.

Prawdopodobny powód pogorszenia samopoczucia w porze odpoczynku znajduje się najczęściej tuż pod nosem (albo głową) alergika – w poduszce. Nawet 250 000 roztoczy może gnieździć się w korzystnym dla nich środowisku wewnątrz niewielkiego "jaśka". A właściciel poduszki sam zapewnia im doskonałe warunki bytowania – temperaturę, wilgotność i pokarm (białko z mikroskopijnych fragmentów złuszczonego naskórka). Martwe roztocza oraz odchody tych żyjątek powodują zaostrzenie objawów astmy oraz alergii.

Lekarze są zgodni – wielu ludzi lekceważy wpływ niewidocznych alergenów na samopoczucie. Często do momentu wizyty u alergologa po długotrwałym okresie zmagania się z katarem, swędzenie, łzawieniem, wysypką i innymi objawami są nieświadomi, że dotknęła ich alergia na substancję powszechnie spotykaną w domu, przez cały rok. Ze zdziwieniem dowiadują się, że koszmar zapchanego nosa, opuchniętych powiek i swędzącej skóry ma swoje źródło w sypialni.

Wiele osób nieświadomie sprawia, że ich łóżka stają się rajem dla roztoczy. Większość z nas lubi otulić się cieplutką kołderką, podnosząc w ten sposób temperaturę i zwiększając aktywność saprofitów. Pot z rozgrzanej podczas snu skóry zapewnia odpowiednią wilgotność, a położenie się do snu świeżo po kąpieli, z mokrymi włosami poprawia warunki bytowania i rozmnażania.

Także ludzkie upodobanie do wygody ułatwia życie roztoczom. Mniej więcej połowa z nas śpi na jednej poduszce, nieco ponad 1/3 używa dwóch. Dzięki temu nasze łóżko staje się bezpiecznym schronieniem dla setek tysięcy saprofitów. Około 20% badanych regularnie kładzie się spać z mokrymi włosami, ponad połowa robi to 2-3 razy w miesiącu.

Fakty

  • w 75 % domów można wykryć alergeny w łóżkach, sofach, dywanach i innych meblach tapicerowanych
  • w jednej poduszce może znajdować się nawet 250.000 roztoczy
  • ponad połowa alergików uczulona jest na roztocza kurzu domowego
  • roztocza są uznawane za jedną z przyczyn ataków astmy

Jak zapobiegać gromadzeniu się roztoczy w sypialni?

  • myć lub odkurzać pojemnik na pościel - przynajmniej raz w tygodniu
  • często zmieniać pościel
  • regularnie czyścić poduszki w pralniach chemicznych, 
  • materace lub tapicerkę łóżka - odkurzać, prać i dezynfekować

Niestety, roztocza są wyjątkowo odporne – giną dopiero w temperaturze przekraczającej 60 stopni Celsjusza, którą trudno uzyskać podczas prania materaca czy obicia łóżka. Aby zwiększyć skuteczność czyszczenia za pomocą ekstraktora zaleca się stosowanie specjalistycznych środków zabijających roztocza i usuwających ich odchody. 

PROCHEM poleca do tego celu zastosowanie kombinacji środków S777 Crystal Green i B125 Clensan®.

 
wykonanie: Netidea - netidea.pl
Strona główna | Mapa strony |